OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

9. Festiwal Filmowy Spektrum – Świdnica filmową stolicą Dolnego Śląska

Świdnica już niebawem po raz kolejny zamieni się w filmową stolicę Dolnego Śląska. Powraca Spektrum – międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie, od początku swojego istnienia, jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino. Save the changes – Zachowaj zmiany – 24-29.10.2023.

Jakie hasło towarzyszy 9. Festiwalowi Filmowemu Spektrum?

???? ??? ??????? / ???????? ??????

Kilka lat temu, jeszcze przed pandemią, hasłem Biennale Sztuki w Wenecji było „May you live in interesting times”. Wtedy wydawało się ono atrakcyjne, pobudzające do zmiany. Z perspektywy czasu, nie jest to takie oczywiste. Najpierw pandemia wyłączyła nas z życia społecznego na 2 lata, później wojna zbliżyła się do granic Polski. Świat przyśpieszył, przestaliśmy nadążać. Rozwój sztucznej inteligencji jeszcze bardziej spotęgował poczucie nieuchronnej zmiany, a przede wszystkim wzbudził w nas lęk przed przyszłością. Świat, który był nam znany, legł w gruzach. Zaczynamy budować od nowa. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście musimy nadążać?

Tegoroczne hasło festiwalu – Save the changes / Zachowaj zmiany – jest apelem o uważność na tym, co tu i teraz. Zapiszmy wspomnienia z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, rodziną. Odłóżmy gonitwę na później. Wciśnijmy stop. Filmy tegorocznej edycji festiwalu właśnie takie są – skupiają się na detalu, nie opowiadają świata w skali makro, są małymi wyrywkami opisującymi świat przez relacje z najbliższymi. I nie jest to ewenement tylko i wyłącznie Spektrum. W tym roku na światowych festiwalach dominowały historie intymne. Kino stało się schronieniem przed pędzącym światem, miejscem, gdzie globalne problemy „zapisujemy” na później.

PROGRAM FESTIWALU:

Dokładny program wydarzenia dostępny jest TUTAJ

BILETY:

Bilety dostępne w kasie i na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury, także w dniu wydarzenia bezpośrednio na miejscu.
— Karnety / wyprzedane /
— Bilety na pojedyncze wydarzenia TUTAJ

Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławską Fundację Filmową oraz finansowany ze środków Miasta i Gminy Świdnica i Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Ostatnie artykuły

Skip to content