OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Nowy dolnośląski szpital onkologiczny rośnie w oczach

Szybciej niż zakładano — tak przebiegają prace na budowie nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Od uzyskania pozwolenia na budowę nie minęło nawet pół roku, a obecny etap prac wyprzedza harmonogram o 2 miesiące. To pokazuje, że największa inwestycja w historii samorządu jest dla władz województwa priorytetowa. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku.

– Budujemy nowy szpital onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie Dolnoślązaków. Prace na budowie szpitala przebiegają z dynamiką, dzięki której obecnie stan realizacji budowy wyprzedza założenia harmonogramu o ponad 2 miesiące. Inwestycja o wartości ponad miliarda złotych powstaje dzięki współpracy i współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kierowcy przejeżdżający obok budowy mogą już zobaczyć kształt przyszłego, nowoczesnego ośrodka. Aktualnie na budowie pracuje codziennie od 210 do 230 osób, zimowe warunki nie są przeszkodą w prowadzeniu prac budowlanych dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Prace są nadzorowane przez liczny zespół ekspertów, projektantów oraz inspektorów zaangażowanych w pomyślne przeprowadzenie inwestycji.

Nowy szpital onkologiczny rośnie w oczach fot. Biuro Prasowe UMWD

Aktualny stan budowy 

Budynek rośnie na całej powierzchni obiektu. Wkrótce zakończą się prace przy stropie nad poziomem „0”, a równocześnie trwają roboty związane z kondygnacją „+1” (słupy wsporcze oraz konstrukcje szybów windowych). Prace są także prowadzone w skrzydłach C, D i F, gdzie finalizowane są stropy, a w skrzydłach A, B i E kontynuowane są prace budowlane. Imponujące są liczby – do tej pory zużyto 35 000 m³ betonu – to tyle, ile potrzeba do wybudowania 14 basenów olimpijskich – oraz 4400 ton stali zbrojeniowej – tyle ile waży około 8000 samochodów osobowych. Na zewnątrz trwają roboty ziemne przygotowujące teren pod parkingi i drogi wewnętrzne, a także instalacja kanalizacji sanitarnej.

– Jeżeli wylalibyśmy taką ilość betonu na wrocławskim rynku, uzyskalibyśmy metr wysokości betonu. Jesteśmy mniej więcej w połowie tych prac. Przeliczając użyte do tej pory pręty na kilometry, daje nam to odległość sięgającą aż do Barcelony – mówi dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH.

Realizacja prac budowlanych w kolejnych tygodniach

W najbliższych tygodniach przewidujemy kontynuację prac nad stropami w obszarze CORE oraz skrzydłach A, B i E, a także dalszą budowę stropów nad poziomem „0” w pozostałych skrzydłach. Obecne tempo inwestycji pozwala na ukończenie stanu surowego otwartego do czerwca 2025 r. Zakończenie budowy nastąpi w drugiej połowie 2027 r., a pełne uruchomienie szpitala w 2028 r.

Szpital przyczyni się do zwiększenia dostępności usług medycznych w regionie. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą oczekiwać nowoczesnej placówki, która zapewni kompleksową opiekę onkologiczną w najwyższym standardzie. Placówka będzie skupiała w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych. 

– Nie ma w Polsce takiego szpitala, który skupia w jednym miejscu te wszystkie obszary. Jesteśmy pionierami. To spełnienie wizji, konsekwentnie realizowanej w skali kraju, a nasz szpital doskonale wpisuje się w koncepcję krajowej sieci onkologicznej. Dzięki temu projektowi zapewniamy wszystkim pacjentom – onkologicznym, pulmonologicznym i hematologicznym – dostęp do najnowocześniejszej opieki medycznej. Serdecznie dziękuję załodze za nieocenioną pracę i zaangażowanie w budowę tego niezwykłego obiektu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Alarmujące statystyki

Budowa nowego szpitala onkologicznego jest konieczna, bo liczba zachorowań na nowotwory stale rośnie. Co roku na Dolnym Śląsku diagnozuje się 15 tysięcy nowych pacjentów. W skali kraju mówimy o 180 tysiącach nowych zachorowań, a w najbliższych latach ta liczba może wzrosnąć aż do 200 tysięcy, dlatego DCOPiH ma zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do najwyższego poziomu leczenia. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. – Budowa DCOPiH to krok ku przyszłości w walce z chorobami nowotworowymi, hematologicznymi i pulmonologicznymi. To inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków, która zapewni dostęp do nowoczesnej diagnostyki, leczenia i wsparcia, a także przyczyni się do rozwoju regionu jako lidera w dziedzinie medycyny – podsumowuje Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Ostatnie artykuły

Skip to content