Na Dolnym Śląsku po raz kolejny zostanie zrealizowany program „Z klasyką i jazzem przez Polskę”, który skupia się na promocji muzyki klasycznej i jazzowej, organizacji koncertów w niezwykłych miejscach i wsparciu dla lokalnych talentów artystycznych.
Ogólnokrajowa inicjatywa pod nazwą „Z klasyką przez Polskę” od lat pracuje nad tym, by kultura była bardziej dostępna, likwidując bariery finansowe, logistyczne oraz te związane z nastawieniem. Dzięki niej, mieszkańcy mniejszych miejscowości mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i często po raz pierwszy mogą doświadczyć muzyki klasycznej i jazzowej w wykonaniu wybitnych artystów.
– Projekt „Z klasyką przez Polskę” to dla Dolnego Śląska nie tylko szansa na kulturalne wzbogacenie, ale przede wszystkim inwestycja w dostępność kultury dla mieszkańców mniejszych miejscowości –podkreśla Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Chcemy, aby muzyka klasyczna była obecna wszędzie tam, gdzie dotąd była rzadkim gościem – w świetlicach wiejskich, lokalnych domach kultury, a nawet młynach. To projekt, który łączy ludzi, buduje wspólnotę i przypomina, że kultura to nie przywilej – to prawo każdego z nas.

Projekt przywraca życie artystyczne do przestrzeni, które wcześniej nie miały takich możliwości. Dolny Śląsk, ze swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i różnorodnością społeczną, stanowi idealne tło dla takiej inicjatywy – łączącej historię, wspólnotowość i sztukę.
– Nasze koncerty są dedykowane mieszkańcom małych miejscowości na co dzień wykluczonym z udziału w kulturze wysokiej ze względów ekonomicznych i geograficznych. Od początku naszej współpracy przy projekcie, na Dolnym Śląsku udało nam się zrobić ponad 80 koncertów klasycznych i jazzowych – zaznacza Marcin Gorayski, Wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Koncert inaugurujący projekt „Z klasyką i jazzem przez Polskę” odbędzie się 24 kwietnia w Bielawie. Harmonogram wydarzeń dostępny jest TUTAJ
– To już czwarty rok realizacji jednego z najlepiej ocenianych programów upowszechniających kulturę. Dzięki niemu docieramy do takich miejsc jak Złotoryja, Olszyna, Legnickie Pole czy Wiązów, dając mieszkańcom szansę na bezpośredni kontakt z muzyką wysoką – podkreśla Izabela Kurc-Kuriata, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Kulturowego UMWD.
Za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiada komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Łączna wartość projektu to 400.000 zł finansowane po połowie przez każdą ze stron – Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.