OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Szybsze leczenie udarów w szpitalu im. Marciniaka

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka dołączył właśnie do ministerialnego pilotażu leczenia ostrej fazy udarów.


– W leczeniu udarów najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala i zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych. Przystąpienie szpitala im. Marciniaka do pilotażu to jeszcze lepsza opieka nad mieszkańcami Wrocławia i całego subregionu. – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pilotaż leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia w 2018 roku. Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym szpitala im. Marciniaka od początku starał się o przystąpienie do programu. Niestety bezskutecznie. Mimo, że trombektomię (zabieg polegający na usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego, metoda o bardzo dużej skuteczności) szpitalny zespół wykonuje od lat. Tutejsza Pracownia Angiografii wykonała ten skomplikowany zabieg jako pierwsza na Dolnym Śląsku! Szpital ma wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem w leczeniu udarów, dysponuje też świetnie wyposażoną w nowoczesny sprzęt Pracownią Neuroradiologii Zabiegowej oraz zapewnia terapię pacjentom po udarach na Oddziale Rehabilitacji.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę nowych ośrodków zakwalifikowanych do programu pilotażowego. Jest ich w sumie 27 w całym kraju. Szpital im. Marciniaka znalazł się na tej liście.

Lek. Ewa Horoch-Łyszczarek, neurolog, szefowa Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym:– Dla pacjentów oznacza to szybki dostęp do profesjonalnej pomocy w ośrodku udarowym, który daje szansę na zminimalizowanie lub całkowite wycofanie deficytu neurologicznego.

Fakt przyłączenia szpitala im. Marciniaka do pilotażu jest uhonorowaniem wieloletnich starań i zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. – To także uhonorowanie naszej pracy związanej z opracowaniem i wdrożeniem praktyk, które pozwalają na szybkie i skuteczne leczenie chorych z udarem mózgu – dodaje neurolog.

Skuteczne leczenie pacjentów z udarami wymaga bowiem współpracy wielu specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, ratowników ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, neurologów, radiologów i neuroradiologów, techników, a nawet w niektórych przypadkach neurochirurgów. Od kilku lat dolnośląski zespół zdobywa międzynarodowe nagrody przyznawane przez organizację ESO Angels. Szpital otrzymał już m.in. platynowy i najwyższy – diamentowy status właśnie za błyskawiczne udzielenie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru. ESO Angels to inicjatywa, która ma za zadanie optymalizowanie parametrów pozwalających na jak najszybsze udzielenie pomocy chorym z udarem.

Lek. Ewa Horoch-Łyszczarek: – Nagrody te przyznawane są za efektywne leczenie na podstawie rejestru RES-Q, w którym raportujemy m.in. czas od przyjazdu pacjenta na SOR do zastosowania terapii, wykonywane badania obrazowe, testy przesiewowe zaburzeń połykania, zastosowane metody leczenia oraz rehabilitację. Jesteśmy bardzo dumni, bo zdobyte wyróżnienia to potwierdzenie, że leczymy na najwyższym poziomie.

Na Dolnym Śląsku w pilotażu leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych jest także Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Choroba może więc wystąpić u około 60-70 tys. osób. Zachorować mogą wszyscy – osoby młode, starsze, a nawet dzieci. Tymczasem w przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80% wszystkich udarów) dostępna jest skuteczna terapia. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie jeśli wystąpią u nas takie objawy jak: niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust), niedowład lub częściowe porażenie rąk lub nóg, bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy i utrata równowagi.

Ostatnie artykuły

Skip to content