OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Siechnice wybudowały akwen. Wody siedem razy więcej niż w Afrykarium

W Smardzowie w gminie Siechnice powstał nowy zbiornik retencyjny. Ma przede wszystkim chronić przed powodzią, ale przy okazji będzie służył rekreacji. Wokół akwenu już krążą rolkarze i rowerzyści. Latem będzie można także odpocząć na plaży.

Uroczyste otwarcie akwenu zaplanowane jest na piątek, 2 czerwca. To największa dotąd gminna inwestycja z zakresu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Siechnicach. Największe korzyści pod tym względem przyniesie ona mieszkańcom kilku miejscowości: Smardzowa, Żernik Wrocławskich i Iwin. Warto jednak wiedzieć, że ochronna funkcja tej inwestycji dotyczy również wrocławskich osiedli: Jagodna, Brochowa, Bieńkowic, Wojszyc.

Zbiornik retencyjny w Smardzowie, usytuowany jest przy drodze powiatowej nr 1938 D Żerniki Wrocławskie – Smardzów – Święta Katarzyna, pomiędzy linią kolejową 276 a strugą Brochówką, która jest dopływem rzeki Oławy. Obiekt ma zdolność retencjonowania ok. 100.000 m³ wody (inaczej mówiąc to 100 mln litrów, gdy na przykład we wrocławskim Afrykarium zgromadzono 15 mln litrów wody).

Z pomyślnego, terminowego zakończenia prac dumny jest Burmistrz Siechnic Milan Ušák, który zainicjował oraz skutecznie doprowadził do realizacji przedsięwzięcia. Burmistrz wspomina wydarzenia z 2013 roku, gdy po gwałtownych roztopach śniegu i intensywnych wiosennych opadach deszczu, przelewała się woda w rzece Brochówce oraz uchodzących do niej rowów melioracyjnych i przydrożnych. Powstały rozległe rozlewiska, na długo dezorganizując życie okolicznym mieszkańcom i wszystkim chcącym przejechać przez tamtejsze tereny. Zresztą dla całej gminy była to – choć w mniejszej skali – kolejna trauma, po pamiętnej wielkiej powodzi odrzańskiej z 1997 roku.

Zbiornik w Smardzowie został zaprojektowany jako wielofunkcyjny. Poza ochroną przed powodzią zbiornik będzie też retencjonował wodę, co ma ogromne znaczenie z uwagi na coraz częstsze i dłuższe okresy suszy. Tę najnowszą inwestycję hydrotechniczną w gminie Siechnice cechują też dodatkowe aspekty – ekologiczne. Możliwe jest bowiem również filtrowanie i biologiczne oczyszczanie wody. W efekcie dopływem do rzeki Oławy (bezpośrednie sąsiedztwo terenów wodonośnych Wrocławia) będzie spływała nadwyżka wody o dużo lepszych parametrach jakościowych.

Inwestycja spełni wiele, nie tylko lokalnych oczekiwań. Mamy do czynienia m.in z rozbudową systemu małej retencji poprzez poprawę bilansu wodnego i zwiększenie zdolności retencyjnych w zlewni rzeki Oławy, ochroną sieci osadniczej i działalności gospodarczej, ograniczeniem niepożądanych skutków pogłębiającej się suszy hydrologicznej, redukcją zanieczyszczeń (bytowych lub związanych z produkcją rolniczą).

Elementem towarzyszącym realizacji zbiornika była przebudowa kanalizacji deszczowej, odprowadzającej wodę z dużej części Żernik Wrocławskich (od skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Strzelińską) do zbiornika. Tym samym odciążona zostanie część kanalizacji deszczowej, która obecnie uchodzi do rzeki Brochówki tworząc jej źródło.

Inwestycja w Smardzowie, to koszt rzędu 8.638.452,80 złotych przy 85 procentowej dotacji. Pieniądze z unijnego dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, pochodzą z RPO dla województwa dolnośląskiego. Nadzór inwestorski nad realizacją zadnia kosztował 121.770,00 zł.

Ostatnie artykuły

Skip to content