OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Dolnośląska misja gospodarcza na EXPO 2020 w Dubaju zakończona sukcesem

Delegacja przedstawicieli samorządu województwa, przedsiębiorców z regionu oraz dziennikarzy wzięła udział w Tygodniu Dolnośląskim. Szacuje się, że w tym czasie pawilon Polski odwiedziło około 50 tys. zwiedzających, którzy poznali atrakcje regionu. Obecni w Dubaju dolnośląscy przedsiębiorcy odbyli wiele spotkań B2B, które zaowocowały m.in. nawiązaniem kontaktu z firmą z Nigerii.

20 przedsiębiorców z Dolnego Śląska, którzy przyjechali na EXPO 2020 w Dubaju w ramach projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza, miało okazję zaprezentować swoje firmy, ich profil działalności i plany na przyszłość. W trakcie pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyło się wiele spotkań B2B, a także Wieczór Dolnośląski, w którym uczestniczyło około 200 gości z Dubaju, ZEA, a także polscy samorządowcy i przedstawiciele rządu. Wiadomo już, że firma BZB UAS rozpoczęła rozmowy z możliwym kontrahentem z Nigerii. Przedsiębiorstwa dogadują właśnie szczegóły listu intencyjnego dotyczącego współpracy.

– Jestem przekonany, że wyjazd na EXPO w Dubaju zaowocuje wieloma kontraktami biznesowymi. Bardzo często jest tak, że najtrudniej rozpocząć, nawiązać pierwszy kontakt. Po to powstał właśnie projekt Going Global, aby mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa miały szansę rozszerzyć swoją działalność na rynki międzynarodowe. Serdecznie gratuluję spółce BZB UAS sukcesu i życzę powodzenia w dalszych rozmowach i negocjacjach – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Spółka BZB UAS specjalizuje się w projektowaniu, integracji i produkcji bezzałogowych systemów latających. Firma świadczy także usługi z ich wykorzystaniem, które dodatkowo wspierane są sztuczną inteligencją. Jej drony latają o wiele dłużej i dalej, niż wiele dostępnych na rynku modeli. Zbierają dzięki temu więcej danych. Na EXPO 2020 W Dubaju spółkę BZB UAS reprezentowali jej założyciele Jan Byrtek i Kacper Budnik.

– To sukces tak naprawdę całej firmy, która od 5 lat prężnie się rozwija. To jest uwieńczenie naszych starań i pokazanie, że to, co robimy ma sens i jest przydatne dla naszych klientów. Nasz produkt to połączenie dronów, wielowirnikowców i samolotów ze sztuczną inteligencją. Czyli dajemy cały komplet naszym klientom od zbierania danych w wysokiej rozdzielczości, poprzez przetwarzanie tych danych za pomocą naszych autorskich algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji – tłumaczy Kacper Budnik, prezes spółki BZB UAS.

Drony tego typu wykorzystywane są w trzech sektorach: leśniczym, rolniczym i inżynierii lądowej, czyli do wykonywania pomiarów geodezyjnych. Firma z Nigerii, z którą kontakt nawiązali dolnośląscy przedsiębiorcy reprezentuje dwa pierwsze sektory, czyli leśniczy i rolniczy.

Dolny Śląsk na EXPO 2020 w Dubaju
Dolnośląska czasowa wystawa pod nazwą „Sztuka, woda, tajemnica” pojawiła się w Pawilonie Polskim na targach EXPO 2020 w Dubaju w ramach obchodów Tygodnia Dolnośląskiego. Ukazywała ona wartość wody, którą należy szanować i mądrze wykorzystywać. Na wystawie pokazano takie eksponaty, jak Ogień z wody, instalację Deszcz oraz trzy filiżanki, które symbolizują najważniejsze nurty gospodarcze w regionie – ceramikę, miedź i kryształ. Podczas dolnośląskiego tygodnia pawilon Polski odwiedziło około 50 tys. osób z całego świata.

– Poprzez dolnośląską wystawę pokazaliśmy wszystkie atuty naszego regionu: ekonomiczne, turystyczne i krajoznawcze. Ta edycja EXPO odbywa się w Dubaju, czyli kraju pustynnym, całkowicie różnym od naszego. Promują się tutaj 192 państwa. To doskonała okazja do pokazania piękna Polski i Dolnego Śląska odwiedzającym z całego świata. Dzięki wystawie poznali oni naszą naturę, góry, lasy, zwierzęta, a także lokalne wyroby. Jestem przekonany, że nasz kraj i region zaintrygowały wiele osób, które w przyszłości przyjadą do nas turystycznie – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas misji gospodarczej w Dubaju nasz region prezentowany był także podczas Wieczoru Dolnośląskiego. Wzięło w nim udział około 200 zaproszonych gości ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaju oraz polscy samorządowcy i przedstawiciele rządu. Zobaczyli oni piękno regionu dzięki filmom promocyjnym, a także poznali dolnośląskie, innowacyjne firmy oraz ich technologie i przedsięwzięcia takie, jak ultranowoczesne pasma i urządzenia nadawczo-odbiorcze, czy, już obecne w przestrzeni kosmicznej, satelity.

– Wiele nowoczesnych i różnorodnych produktów oraz idei powstaje właśnie w naszym regionie. Przed uroczystą galą Wieczoru Dolnośląskiego, przedsiębiorcy mieli okazję porozmawiać z potencjalnymi miejscowymi kontrahentami i zaproszonymi gośćmi podczas spotkań B2B, a w trakcie multimedialnego show, firmy pokazały swoje atuty i innowacyjność  – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Ważnym dla nas wydarzeniem podczas EXPO 2020 w Dubaju był, zorganizowany 7 grudnia, Dzień Polski. Nasz kraj zaprezentował się międzynarodowej publiczności odwiedzającej Wystawę Światową. Odbyła się parada, zorganizowano także specjalne atrakcje i wieczorny koncert.

Ostatnie artykuły

Skip to content