OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Dolnośląski rynek pracy: Etat wciąż króluje, ale…

Na Dolnym Śląsku ponad 212 tysięcy osób, pracuje na podstawie umów zlecenia i pokrewnych. To dużo, dlatego nasz region jest jednym z tych, gdzie takich pracowników jest najwięcej w całej Polsce. Mimo, że umowy zlecenia są dość popularne, to jednak najwięcej ofert pracy na Dolnym Śląsku dotyczy normalnej umowy o pracę – aż 78% ogłoszeń.

Według najnowszych danych GUS, na Dolnym Śląsku na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenia, agencyjne czy o świadczenie usług, pracuje 212,7 tys. osób. Kobiety stanowią nieco ponad połowę tej grupy (110,9 tys.), natomiast mężczyźni – 101,8 tys. Średni wiek osób pracujących na zleceniu w tym regionie wynosi 43 lata. Kobiety, które pozostają w takiej formie zatrudnienia, są średnio starsze od mężczyzn – ich mediana wieku wynosi 44 lata, podczas gdy wśród mężczyzn jest to 41 lat.

Dane te pokazują, że umowy cywilnoprawne nie są już wyłącznie domeną bardzo młodych pracowników. Coraz częściej decydują się na nie osoby w średnim wieku, które dzięki elastyczności tej formy zatrudnienia, łączą pracę z innymi obowiązkami, np. rodzinnymi komentuje Martyna Lubojańska-Szeląg z Grupy Progres. 

Pod względem liczby osób zatrudnionych na umowach zlecenia Dolny Śląsk zajmuje wysoką pozycję w kraju. Więcej zleceniobiorców jest jedynie w regionie warszawskim stołecznym (305,7 tys.) i województwach śląskim (285,6 tys.) i wielkopolskim (226,0 tys.) – regionie graniczącym z Dolnym Śląskiem. W pozostałych sąsiadujących z nim województwach na zlecaniu i umowach pokrewnych pracuje ok. 646,8 tys. osób (lubuskie) i nieco ponad 539,7 tys. osób (opolskie).

Branże z elastycznymi formami zatrudnienia

Umowy cywilnoprawne pozostają istotnym elementem rynku pracy, szczególnie w sektorach o wysokiej dynamice zatrudnienia. Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia i pokrewnych odnotowuje się w branży administrowania i działalności wspierającej, która obejmuje m.in. usługi pośrednictwa pracy. Wysoki odsetek takich umów dotyczy także opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, handlu i naprawy pojazdów, przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz transportu i gospodarki magazynowej.

Etat nadal na pierwszym miejscu, ale rośnie znaczenie innych form zatrudnienia

Chociaż różnorodne formy zatrudnienia zyskują na popularności, umowa o pracę nadal dominuje w ofertach pracy na Dolnym Śląsku. Analiza 6200 ofert zatrudnienia w regionie przeprowadzona przez Grupę Progres wykazała, że 78% pracodawców oferuje umowę o pracę, podczas gdy 22% przewiduje inne formy zatrudnienia. Większość firm decyduje się na umowę o pracę, zwłaszcza na stanowiskach wymagających specjalistycznych kwalifikacji. Jednak w przypadku pracy sezonowej czy tymczasowej to umowy cywilnoprawne pozostają niezwykle istotnym elementem rynku. 

Najwięcej etatów z umowami o pracę na Dolnym Śląsku dotyczy stanowisk związanych ze sprzedażą i obsługą klienta. Znaczący odsetek ofert dotyczy również branż IT, inżynierii, finansów i ekonomii, budownictwa oraz produkcji. Dużo etatów dostępnych jest także w administracji, logistyce, sektorze zdrowia, bankowości i HR. Mniejsza liczba ofert pracy na umowę o pracę występuje w branżach internetowych, e-commerce, badaniach i rozwoju, doradztwie, nieruchomościach, sektorze publicznym oraz reklamie i PR.

Dolny Śląsk to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce, w którym dynamicznie funkcjonują zarówno sektor usług, jak i przemysł. Pracodawcy poszukują pracowników na różne stanowiska, a duża liczba inwestycji oraz rosnące zapotrzebowanie na kadry sprawiają, że rynek pracy w regionie jest wyjątkowo chłonny. W efekcie pracę – zarówno stałą, jak i tymczasową – można znaleźć w wielu branżach, co przyciąga osoby o różnych kwalifikacjach i oczekiwaniach zawodowych podsumowuje Martyna Lubojańska-Szeląg z Grupy Progres.

Ostatnie artykuły

Przejdź do treści