OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Dolny Śląsk pokazał światu nowe technologie

10 dolnośląskich firm zajmujących się nowymi technologiami prezentowało się na stoisku Dolnego Śląska na targach Collision w Toronto. To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych tej branży na świecie. – Byliśmy jedynym polskim regionem, który miał podczas targów własne stoisko – podkreśla Michał Rado, wicemarszałek Dolnego Śląska.

Targi Collision gromadzą przedstawicieli firm technologicznych oraz dziennikarzy. Wydarzenie ma charakter globalny, a jego celem jest pokazanie jak technologia wpływa na biznes oraz społeczeństwo. Podczas targów odbywają się wystąpienia, dyskusje oraz debaty na temat innowacji, różnorodności i transformacji. Prelegentami są liderzy z sektorów bankowości, finansów, doradztwa, ochrony zdrowia czy edukacji. Oprócz liderów branży technologicznej o swoich doświadczeniach związanych z tym jak nowe technologie wpływają na ich codzienne życie opowiadają również m.in. sportowcy, aktorzy i muzycy. Spotkania obejmują kilkadziesiąt prelekcji, kursów mistrzowskich oraz interaktywnych paneli dyskusyjnych.

– Mamy z czego być dumni i mamy co zaoferować światu. W kwestii cyberbezpieczeństwa Polska jest jednym z absolutnych liderów – mówił Paweł Narolski, jeden z dolnośląskich wystawców. Firma Identt, którą reprezentował, zajmuje się weryfikacją tożsamości przy użyciu smartfonów. – Wystarczy nasze selfie i zdjęcie dowodu osobistego – demonstrował działanie systemu. W Polsce takie rozwiązanie jest już dobrze znane, ale w świecie to ciągle nowość. Dużo mniej zaawansowane technologie mają choćby Niemcy. – Na targach w Toronto pojawiliśmy się, aby sprawdzić jak na naszą ofertę zareaguje kontynent amerykański. Zapowiada się obiecująco – mówił Narolski.

Dolnośląscy przedsiębiorcy do Kanady nie pojechali sami. W zdobyciu nowych rynków pomaga im Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

– Razem z dolnośląskimi przedsiębiorcami jesteśmy w Toronto, na Targach Collision nazywanych Olimpiadą Technologii. Jesteśmy w wyjątkowym miejscu reprezentując wyjątkowy region. To, że przedstawiciele dolnośląskiego biznesu są tutaj z nami jest możliwe dzięki naszemu samorządowemu Programowi Going Global, który umożliwia wsparcie dla regionalnych przedsiębiorców i promowanie ich poza granicami kraju – mówił Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. – Jestem przekonany, że to wydarzenie, a także kolejne, w których przedsiębiorcy będą uczestniczyć w ramach projektu Going Global 4.0, przyniosą wiele dobrego przede wszystkim dolnośląskim firmom, ale również gospodarce Dolnego Śląska  – dodał.

– Przedsiębiorcy są siłą napędową gospodarki, dlatego zależy nam aby wspierać ich działania, szukać wspólnych rozwiązań i ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Jesteśmy regionem niezwykle przedsiębiorczych ludzi, którzy czasem potrzebują dodatkowego impulsu żeby wypłynąć na szerokie wody – podkreślał też wicemarszałek Michał Rado.

Ważnym wydarzeniem podczas pierwszego dnia targów był zorganizowany przez Dolny Śląsk panel dyskusyjny zatytułowany „AI & recognition – limitless possibilities or limited rights”. Uczestnikami byli dolnośląscy przedsiębiorcy z branż wykorzystujących sztuczną inteligencję. Spotkanie zgromadziło ponad 100 słuchaczy, a dyskusja dotyczyła wykorzystywania AI w codziennym życiu i ewentualnych niebezpieczeństwach towarzyszących jej rozwojowi.

Podczas wizyty w Kanadzie dolnośląscy przedsiębiorcy i samorządowcy wzięli też udział w zorganizowanym przez Konsulat RP w Toronto „Networking Garden Event”. To cykliczne wydarzenie podczas którego przedsiębiorcy mają okazję zaprezentować swoją ofertę oraz wymienić się doświadczeniami. Współorganizatorem tegorocznego spotkania był marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz.

– Jesteśmy tu dlatego, że samorząd województwa przykłada wielką wagę do rozwoju gospodarczego regionu. Jest on możliwy tylko wtedy gdy biznes ma dobre warunki do rozwoju i wzrostu. Wsłuchujemy się w oczekiwania naszych przedsiębiorców i uwzględniamy je w naszych programach – mówił marszałek Paweł Gancarz.

Misja gospodarcza Dolnego Śląska w Toronto to część programu Going Global 4.0 – na 28 podobnych misji w tym i przyszłym roku samorząd Dolnego Śląska zabierze łącznie blisko 300 przedsiębiorców. Projekt finansowany jest z budżetu województwa dolnośląskiego oraz Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027.

Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz, jak wziąć udział w misji gospodarczej w ramach Going Global – zasady naboru i formularze rejestracyjne znajdziesz tutaj (link)

Ostatnie artykuły

Skip to content