Jest nowy raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa dolnośląskiego. Opublikował go Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Cały raport można znaleźć tutaj, a poniżej publikujemy najważniejsze płynące z niego wnioski.
- Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. zmniejszyło się w skali roku o 0,6%; przed rokiem odnotowano spadek o 1,5%. Spadek przeciętnego zatrudnienia odnotowano w 6 sekcjach, w tym największy w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 6,7%).
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła, podobnie jak przed miesiącem, 5,0%; w porównaniu z lutym ub. roku wzrosła o 0,1 p.proc.
- Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym wyniósł 6,5% (przed rokiem odnotowano wzrost o 11,4%). Przeciętne wynagrodzenie było wyższe niż w kraju (8750,29 zł wobec
8613,14 zł), natomiast jego wzrost w ciągu roku był mniejszy niż w kraju (o 1,4 p.proc.). - Przeciętne ceny skupu: pszenicy, żyta, bydła, drobiu i mleka były wyższe, natomiast trzody chlewnej niższe niż przed rokiem.
- W skali roku zmniejszyła się produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) o 9,8% (przed rokiem spadek o 7,9%), a produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się (w cenach bieżących) o 2,5% (w lutym ub. roku wzrost o 9,1%).
- Według wstępnych danych liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 19,4% mniejsza niż w lutym ub. roku.
Najwięcej mieszkań przekazali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem. W ujęciu rocznym zmniejszyła się liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 17,0%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 47,8%). - W skali roku zwiększyła się sprzedaż detaliczna (o 3,5%, wobec spadku o 6,1% w lutym 2024 r.), natomiast zmniejszyła się sprzedaż hurtowa (o 1,9%, wobec spadku o 6,0% przed rokiem).
- W lutym br. do rejestru REGON wpisano 2348 nowych podmiotów, tj. o 14,5% mniej niż w poprzednim miesiącu, natomiast z ewidencji wykreślono 1413 podmiotów, tj. o 27,9% mniej niż przed miesiącem. Według stanu na koniec lutego br. w rejestrze REGON 69,9 tys. podmiotów miało zawieszoną działalność (o 0,8% więcej niż przed miesiącem).
- W marcu br. w większości badanych obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są pozytywne. Najbardziej optymistyczne nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią. W tej sekcji odnotowano również największy wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu
koniunktury, o 10,4 w skali miesiąca. W przetwórstwie przemysłowym oraz handlu hurtowym podmioty wyrażają pozytywne opinie odnośnie sytuacji gospodarczej, choć zbliżone do tych z lutego br. Mniej korzystnie oceniają koniunkturę jednostki prowadzące działalność w informacji i komunikacji. Jedynie w tej sekcji zarejestrowano pogorszenie opinii – spadek wartości wskaźnika o 2,6 w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast najbardziej pesymistyczne oceny, choć wyższe niż w lutym br., dotyczące sytuacji w gospodarce sygnalizują przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem. Również podmioty prowadzący działalność w handlu detalicznym, a także w transporcie i gospodarce magazynowej formułują negatywne oceny, na poziomie niezmienionym wobec poprzedniego miesiąca. - W IV kwartale 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku zwiększyły się o 4,3% (w IV kwartale 2023 r. wzrosły o 6,1% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku).
- W 2024 r. wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw niefinansowych były znacznie niższe od uzyskanych rok wcześniej. Pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomiczno-finansowe.
- Nakłady inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorstwa w 2024 r. były o 4,6% niższe niż przed rokiem. Rozpoczęto o 21,6% więcej inwestycji, a łączna wartość kosztorysowa inwestycji nowo rozpoczętych w skali roku zwiększyła się o 135,7%