OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Dolny Śląsk walczy ze smogiem. Za kopciuchy grożą surowe kary

Stan powietrza w województwie dolnośląskim, w sezonie grzewczym jest jednym z najgorszych w całym kraju. Ma to zmienić m.in. obowiązująca w naszym województwie uchwała antysmogowa. Zakłada ona usunięcie przestarzałych instalacji grzewczych oraz stosowanie dobrej jakości paliw o określonych parametrach. W tym sezonie grzewczym w całym regionie zabronione jest już korzystanie z tzw. kopciuchów.

Termin wymiany pieca węglowego, czyli wymiana kopciucha niespełniającego wymogów 3 klasy normy PN–EN 303–5:2012 minął 1 lipca 2024 roku. Od tego czasu mieszkańcy województwa dolnośląskiego, którzy w dalszym ciągu będą użytkowali pozaklasowe kotły, a tym samym naruszali zasady uchwały antysmogowej, narażają się na wysokie kary.

Przepisy antysmogowe obowiązują na terenie całego województwa dolnośląskiego. W zależności od obszaru są one jednak regulowane odrębną ustawą. Ze względu na występowanie zróżnicowanych uwarunkowań na poszczególnych obszarach województwa, przyjęte zostały trzy uchwały antysmogowe – osoba dla Wrocławia, osobna dla dolnośląskich uzdrowisk, a osobna dla pozostałej części województwa dolnośląskiego.

Uchwała antysmogowa dotyczy wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1MW, w których następuje spalanie paliw stałych, a więc kotłów, pieców i kominków. Zobowiązani są oni do przedstawienia przedstawicielom organów kontrolnych dokumentów potwierdzających, że stosowane urządzenia grzewcze spełniają wymagania uchwały. Takim potwierdzeniem może być instrukcja użytkowania, dokumentacja techniczna, sprawozdanie z badań lub inny równoważny dokument. Użytkownicy muszą również być gotowi do potwierdzenia jakości stosowanego paliwa poprzez okazanie faktury jego zakupu.

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego, do 1 lipca 2024 roku musiały zostać wymienione kotły pozaklasowe. Następnie do 1 lipca 2028 roku należy zakończyć eksploatację kotłów 3 i 4 klasy. Po tym terminie na terenie województwa dolnośląskiego będą mogły być eksploatowane wyłącznie kotły minimum 5 klasy. Natomiast na terenie Gminy Wrocław i niektórych uzdrowisk – do roku 2028 mają zostać zlikwidowane wszystkie kotły na paliwa stałe. W przypadku, kiedy nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, możliwe jest eksploatowanie instalacji na paliwo stałe spełniające wymagania ekoprojektu.

Kto może kontrolować przestrzeganie uchwał antysmogowych?

  • straże gminne,
  • policja,
  • inspektorzy nadzoru budowlanego,
  • wojewódzki inspektor ochrony środowiska,
  • wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych.

Kontrole powinny dotyczyć wykorzystywanego źródła ciepła, stosowanego paliwa oraz popiołów paleniskowych. Należy je przeprowadzać w miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo naruszeń. Osoba naruszająca przepisy uchwały antysmogowej może być ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych lub karną grzywny w wysokości do 5000 złotych. Z uwagi na fakt, iż wszelkie próby udaremniania lub utrudniania przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska stanowią przestępstwo w świetle obowiązującego w Polsce Kodeksu karnego, osobie dopuszczającej się tych czynów grozi kara aresztu.

Źródło: czystezasady.pl

Ostatnie artykuły

Skip to content