OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Laurki z zaproszeniem na cytologię – edukacja dla najmłodszych

Już od 11 lat za pośrednictwem przedszkolaków Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. Dolnośląskiego i Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii
i Hematologii przypominają kobietom o profilaktyce.

Akcja „Laurka dla Mamy – badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” pozwala dotrzeć do kobiet w całym województwie dolnośląskim i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
W tym roku akcja zostanie wzbogacona o warsztaty profilaktyczne dla najmłodszych.  

Projekt edukacyjny „Laurka dla Mamy – badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” zainaugurujemy konferencją dla edukatorów przedszkolnych, w piątek 5 kwietnia.

Na wydarzenie zapraszamy do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu, przy ul. Kazimierza Wielkiego 45, w godz. 11.00 – 14.00. 

Laurki z zaproszeniem na cytologię – edukacja dla najmłodszych fot. DCO
Laurki z zaproszeniem na cytologię – edukacja dla najmłodszych fot. DCO

Od laurki do edukacji

Laurki z zaproszeniem na cytologię dzieci wręczą blisko 90 tysiącom pań z całego Dolnego Śląska. Program edukacyjny obejmie prawie 900 przedszkoli w naszym regionie. 

Nowością w tym roku jest połączenie akcji z edukacyjnymi warsztatami prozdrowotnymi dla dzieci.
W każdym przedszkolu, które przyłączy się do akcji „Laurka dla Mamy – badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” przeprowadzimy warsztaty prozdrowotne.  

Podczas zajęć najmłodsi dowiedzą się, w jaki sposób mogą dbać o własne zdrowie.  W przystępnej formie przybliżymy dzieciom, jak ważna jest troska o zdrowie własne i najbliższych. Rysunkowe postacie – Zosia i Olek pokażą, jak wyglądają zdrowe posiłki, jak spędzać wolny czas, jak dbać o higienę i dlaczego warto odwiedzać lekarza. W każdym przedszkolu będzie edukator, który będzie czuwał i przypominał najmłodszym o tym, czym jest zdrowie, dlaczego warto być zdrowym i jak zachować dobrą formę. 

Profilaktyka – prezent na Dzień Matki

Program podsumujemy uroczystym wykonaniem malowanek przez dzieci w wybranym przedszkolu na terenie Wrocławia, połączonym z konferencją prasową w piątek 24 maja 2024 roku.

Laurki z hasłem „Badajcie się Drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” są zaprojektowane w formie kolorowanek. Do każdej z nich dołączone jest zaproszenie na badanie cytologiczne i mammograficzne. Przed Dniem Matki przekazujemy je do dolnośląskich przedszkoli. Przez cały maj dzieci podczas zajęć
w przedszkolu będą kolorować laurki i po podpisaniu przekażą je swoim mamom w dniu ich święta.

Realizatorzy i patronat programu

Program realizują: Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. Dolnośląskiego, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. 

Program objęli honorowym patronatem Wojewoda Dolnośląski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Program konferencji w piątek 5 kwietnia

W inauguracji programu wezmą udział powiatowi koordynatorzy programu z terenu całego województwa. Na spotkaniu gościć będzie wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

Program konferencji 

11.00 – 11.10 Otwarcie Konferencji, powitanie gości 

11.10 – 11.30 Po pierwsze profilaktyka 

dr Paweł Zawadzki, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii
i Hematologii we Wrocławiu, Prezes Zarządu Fundacji Onkologika 

11.30 – 12.00 Profilaktyka raka szyjki macicy i innych HPV-zależnych nowotworów 

lek. Michał Maciejewski, Specjalista ginekologii onkologicznej oraz ginekologii i położnictwa, starszy asystent Oddziału Ginekologii Onkologicznej, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii
i Hematologii we Wrocławiu 

12.00 – 12.15 Profilaktyka i promocja zdrowia w Narodowym Funduszu Zdrowia 

Anna Nowak, Kierownik Działu Informacji i Profilaktyki w Wydziale Obsługi Klientów i Profilaktyki Zdrowotnej, Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ we Wrocławiu 

12.15 – 12.35 Założenia i metodyka realizacji programu wojewódzkiego „Laurka dla Mamy –  badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy”, doświadczenia z edycji pilotażowej, zrealizowanej przez PSSE w Wałbrzychu 

Grażyna Chaszczewska-Wojtas, PSSE Wałbrzych 

12.35 – 12.45 Organizacja programu na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego

Jolanta Berdzik, PSSE Wrocław 

12.45 – 13.00 Przerwa 

13.00 – 13.30 „Laurka dla Mamy – badajcie się Drogie Mamy, bo my dzieci Was kochamy” – Wytyczne i kierunki działania dla powiatowych koordynatorów programów prozdrowotnych  Kamila Miedzińska-Sapiszczuk, Paulina Trebenda, WSSE Wrocław 

13.30 – 14.00 Dyskusja 

14.00 Zakończenie

Ostatnie artykuły

Skip to content