OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Muzyczne wydarzenie roku w Operze Wrocławskiej

Najsłynniejsza para światowej opery, wystąpi wspólnie w rolach, w których dotąd wystąpili tylko w Metropolitan Opera oraz Arena di Verona. Opera Wrocławska jest trzecią sceną na której podziwiać ich będziemy w spektaklu Tosca Giacomo Pucciniego.

Słynna sopranistka wcieli się w postać Florii Toski, a Roberto Alagna , jeden z najwybitniejszych współczesnych tenorów na świecie zaśpiewa partię Maria Cavaradossiego.

Będzie to z pewnością muzyczne wydarzenie roku, nie tylko we Wrocławiu ale i w całym kraju. Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna występowali wspólnie w Polsce na koncertach , lecz 31 maja i 2 czerwca 2024 r., staraniem dyrektora Tomasza Janczaka, po raz pierwszy będzie można ich ujrzeć razem, kreujących główne role w  przedstawieniu operowym. Będzie to Tosca jakiej jeszcze nie było! To  wydarzenie z pewnością zapisze się w annałach światowej opery.

Aleksandra Kurzak pochodzi z Wrocławia, jako solistka debiutowała z zespołem Opery Wrocławskiej w wieku 21 lat partią Zuzanny w mozartowskim Weselu Figara, u boku swojej mamy Jolanty Żmurko, kreującej wtedy postać Hrabiny. Na wrocławskiej scenie operowej występowała również m.in. jako Rozyna w Cyruliku SewilskimRossiniego i Anusia oraz Agata w Wolnym Strzelcu Webera. Z kolei Roberto Alagna jest francuskim solistą operowym. Najbliższy jest mu liryczny repertuar francuski i włoski. Z wielkim powodzeniem kreował Alfreda w Traviacie Verdiego, Nemorina w Napoju miłosnym Donizettiego czy Rodolfo w Cyganerii Pucciniego.

Muzyczne wydarzenie roku w Operze Wrocławskiej fot. Opera Wrocławska

Tosca Pucciniego miała premierę 14 stycznia 1900 r. w Rzymie. Nikt się ówcześnie nie spodziewał, że  tytuł ten wejdzie na stałe do operowego kanonu, które chwytając za serce, poruszają niezwykle uniwersalne tematy, jakimi są miłość, śmierć i poświęcenie. Dziś operowa historia miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych – ceniących realizm, poruszających ważne problemy społeczne, a także podejmując niezwykle uniwersalne tematy, jakimi są miłość, śmierć i poświęcenie.

Wrocławskie przedstawienie wyreżyserował w 2021 r. Michael Gieleta, a scenografię i kostiumy zaprojektował Gary McCann. Realizatorzy przenoszą akcję dzieła do lat 50. XX wieku. Mimo tego wiernie zostają przedstawiają historyczne miejsca Wiecznego Miasta wraz z całym bogactwem sztuki i architektury minionych wieków.

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna są parą nie tylko na scenie, ale i w życiu. Spektakle takie jak Tosca są znakomitą okazją, by w pełni ukazać emocje i uczucia, jakie kryją się w operowych bohaterach.

Bilety będą dostępne wkrótce.

Ostatnie artykuły

Skip to content