OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

“Na ptasiej wyspie” – pierwszy powojenny film przyrodniczy powstał na Dolnym Śląsku

Pierwszy powojenny film przyrodniczy autorstwa wybitnego twórcy filmów przyrodniczych – Włodzimierza Puchalskiego powstał na Dolnym Śląsku w 1947 roku – „Na ptasiej wyspie”. Autor zaprezentował piękną i tajemniczą ptasią wyspę, położoną na jednym ze stawów gospodarstw rybnych w Miliczu.

6 marca przypadła 115 rocznica urodzin Włodzimierza Puchalskiego – wybitnego twórcy filmów przyrodniczych.

“Na ptasiej wyspie” Włodzimierz Puchalski | Leśne Studio Filmowe, Lasy Państwowe

Czy wiecie co to za staw?

Istnieje do dziś, jest jednym z największych w Dolinie Baryczy i znajduje się w kompleksie Stawno.

W filmie autor ukazał bogate życie głównie ptaków wodnych i błotnych, co było wówczas prawdziwym objawieniem. “Na ptasiej wyspie” stał się pionierskim dziełem, które ukazało świat dzikich zwierząt w sposób, jakiego dotąd nikt nie oglądał na ekranie. Film zdobył wyróżnienia na Kongresie Założycielskim Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUPN) w Fontainebleau oraz dyplom i został włączony do pokazów na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Edynburgu.

Co ciekawe Puchalski zajmował się również fotografią przyrodniczą, a jego świetnie zdjęcia ze znanych albumów: “Bezkrwawe łowy”, “W krainie łabędzia” oraz “Wśród trzcin i wód”, także powstawały na terenie Stawów Milickich (m.in. w kompleksie Jamnik)

Ostatnie artykuły

Skip to content