OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

– Niech żyje wieś – piękna, gościnna i różnorodna. Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi

Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, istotne spotkanie dotyczące przyszłości europejskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, miał miejsce w dniach 8-10 maja 2025 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wydarzenie, zainicjowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, zgromadziło blisko 4500 osób: ekspertów, reprezentantów rządów i samorządów, organizacji społecznych, instytucji unijnych i szerokie grono odbiorców.

W Kongresie uczestniczyła delegacja Dolnego Śląska, reprezentowana przez Natalię Gołąb, Członkinię Zarządu Województwa Dolnośląskiego, oraz Pawła Gancarza, Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Przedstawiciele regionu brali udział w panelach eksperckich, spotkaniach bilateralnych oraz wydarzeniach towarzyszących.

– Niech żyje wieś – piękna, gościnna i różnorodna – Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi fot. Biuro Prasowe UMWD

Natalia Gołąb reprezentowała Dolny Śląsk m.in. podczas panelu „Samorządy, kraj, Unia Europejska, banki a rozwój lokalny” oraz spotkań członkowskich regionów Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi – ARGE. Odbyła również rozmowy z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz członkami zarządów województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego.

– Lokalny lider to serce każdej zmiany na wsi. To właśnie tacy ludzie potrafią poruszyć społeczność i budować wspólnotę. Rolą samorządu jest ich wspierać, tworzyć przestrzeń do działania i wzmacniać ich głos. Ważne, by Grupa Odnowy Wsi miała oparcie w gminie, a mieszkańcy czuli realny wpływ na swoje otoczenie – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

– Niech żyje wieś – piękna, gościnna i różnorodna – Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi fot. Biuro Prasowe UMWD

Marszałek Paweł Gancarz uczestniczył w panelu „Regiony o Odnowie i Rozwoju Wsi”, gdzie poruszano najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją dziś polskie wsie, m.in. wyludnianie, starzenie się ludności, niedobór wody czy potrzeby infrastrukturalne.

– Rozwój obszarów wiejskich to wspólna odpowiedzialność – państwa, samorządów i mieszkańców. Wieś zasługuje na nowoczesną infrastrukturę, perspektywy dla młodych i realne wsparcie – powiedział Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Dyskusje koncentrowały się na zrównoważonym planowaniu przestrzennym, dostępności usług publicznych oraz współpracy między administracją lokalną a europejskimi instytucjami.

Dolnośląskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Prezentowano regionalne produkty – kiszonki, miody, sery i wędliny – oraz organizowano warsztaty rękodzielnicze i występy folklorystyczne. Stoisko odwiedził również Komisarz UE ds. Rolnictwa i Żywności Christophe Hansen, który z uznaniem wypowiedział się o dolnośląskiej ofercie i działaniach na rzecz rozwoju wsi.

Kongres był również okazją do refleksji nad przemianami na obszarach wiejskich w ostatnich dwóch dekadach oraz nad rolą wsi w polityce zrównoważonego rozwoju. Wiele miejsca poświęcono wielofunkcyjności terenów wiejskich i ich znaczeniu dla przyszłości Europy.

Dolny Śląsk zaprezentował się jako region aktywny, zaangażowany i otwarty na innowacyjne podejście do rozwoju wsi. Dzięki obecności na Kongresie, województwo wzmocniło swoją pozycję jako ważny partner w krajowej i europejskiej debacie o przyszłości obszarów wiejskich.

– Niech żyje wieś – piękna, gościnna i różnorodna! – podsumowała Natalia Gołąb.

Ostatnie artykuły

Przejdź do treści