Nocne zwiedzanie jednego z najsłynniejszych dawnych dolnośląskich uzdrowisk – Sokołowska. Sokołowsko to urokliwa miejscowość położona w Górach Suchych około 80 km od Wrocławia. 31 marca odbędzie się kolejne nocny spacer ulicami Sokołowska, w trakcie których poznamy losy tej niezwykłej miejscowości, a także zajrzymy do środka kilku ciekawych miejsc.
Sokołowsko (niem. Görbersdorf). Śląskie Davos. To historia rodem z baśni oraz opowieść o upadku. To legenda o feniksie, który na naszych oczach odradza się z popiołów. Wyruszymy na wieczorny spacer ulicami Sokołowska, aby poznać fascynujące i zawiłe losy dawnego uzdrowiska. Wycieczkę poprowadzi mieszkaniec Sokołowska i przewodnik sudecki, Miłosz Lassota. Czy jesteście gotowi?
Leśnym szlakiem, przy świetle latarek, ruszymy ku spowitemu mrokiem nocy grobowcowi dr. Hermanna Brehmera – lekarza, pulmonologa, któremu śląskie Davos zawdzięczało swe powstanie i sukces. Staniemy u stóp budzących jednocześnie grozę i zachwyt murów dawnego sanatorium Grunwald (bez zwiedzania wnętrza). Budynek ów w 2005 roku strawił pożar, a przez lata jego ruiny stanowiły symbol upadku miejscowości. Dziś, dzięki staraniom Fundacji In Situ, sanatorium mozolnie podnoszone jest z ruin. Co sprawiło, że niegdyś słynne uzdrowisko upadło?
Podczas nocnego zwiedzania wkroczymy do wnętrza cerkwi św. Michała Archanioła. Maleńka świątynia zachwyca barwnym wystrojem i bogactwem malowideł. Jako że cerkiew prawosławna nie jest typowym dla śląskiego krajobrazu elementem, przeanalizujemy przyczyny jej powstania właśnie w tym miejscu.
W trakcie zwiedzania odwiedzimy Kinoteatr Zdrowie (dawny Hotel Bergland). Czy wiedzieliście, że w Sokołowsku, ledwie parę kroków od budynku kina, swe młode lata spędził wybitny reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski?
Zwiedzanie zakończy się w Kinokawiarni, gdzie na chętnych będzie czekać ciepła zupa, ciasto i rozgrzewające po wieczornym spacerze napoje (możliwość złożenia zamówień na miejscu). W środku znajduje się także niewielka księgarnia, gdzie nabyć można lokalne pamiątki i wyselekcjonowane dzieła literackie, których główną ozdobę stanowi „Empuzjon” Olgi Tokarczuk. Czy wiedzieliście, że akcja powieści polskiej noblistki osadzona jest właśnie tutaj, w baśniowym Sokołowsku sprzed przeszło stu lat?
Program nocnego zwiedzania
Data zwiedzania: 31.03.2023 r. (piątek)
Start i zakończenie: Sokołowsko (Kinokawiarnia Zdrowie)
Rozpoczęcie zwiedzania: 19:30
Przewidywane zakończenie: około 23:00
Ilość uczestników (miejsc): do 50 osób
Minimalny wiek uczestników: od 10 lat
TO TUTAJ:
Bilety można kupić TUTAJ
Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy* – 35 zł
*Bilet ulgowy przysługuje dzieciom, młodzieży do 18 roku życia, emerytom i rencistom.