OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Oddział Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka dołączył do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pilotaż, który od ponad roku realizowany jest już na Mazowszu przyspiesza ścieżkę pacjenta od momentu wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni mają trafić do kardiologa i rozpocząć leczenie najlepszymi dostępnymi metodami w ośrodku specjalistycznym. Pomoże w tym specjalny koordynator leczenia kardiologicznego, który poprowadzi pacjenta od diagnozy po zakończenie terapii. We wrocławskim szpitalu kwalifikacją chorych zajmą się specjaliści z Oddziału Kardiologii.

Kto może skorzystać z programu?

Osoby, które mają zdiagnozowane rozpoznanie wstępne i nie podejmowały leczenia szpitalnego/ambulatoryjnego:

– z zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia

– z wadami zastawkowymi serca

– z niewydolnością serca

– z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym

Jak zgłosić się do programu?

Trzeba mieć skierowanie do poradni kardiologicznej wystawione najlepiej przez lekarza POZ lub Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) oraz wyżej wymienione rozpoznanie wstępne.

Można zgłosić się bezpośrednio do koordynatora leczenia kardiologicznego w szpitalu im. Marciniaka – pod numerem 725 255 573 (czynny od poniedziałku do piątku.

Uruchomiona została też ogólnopolska infolinia kardiologiczna:

22/ 34 34 700 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00)

Dlaczego warto zgłosić się do programu?

Pacjenci mają zapewnioną opiekę koordynatora leczenia, krótszy czas oczekiwania na wizytę w poradni, szybszy dostęp do badań diagnostycznych oraz zapewnienie ciągłości leczenia w ośrodkach współpracujących.

Ośrodkiem koordynującym pilotaż KSK na Dolnym Śląsku jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej, poza szpitalem im. Marciniaka w sieci są także: 4 Wojskowy Szpital z Polikliniką i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego.

Pilotaż, realizowany dotychczas na Mazowszu, został poszerzony o kolejne województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że z programu do końca przyszłego roku skorzysta blisko 160 tys. osób.

Ostatnie artykuły

Skip to content