Pół miliarda lat historii, powulkaniczne krajobrazy i niepowtarzalne warsztaty. Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczyna nową akcję promującą Krainę Wygasłych Wulkanów: wyjątkowy region geologiczny na mapie Polski i Europy. W ramach kampanii powstał bezpłatny album/przewodnik, a także spot reklamowy, który od 6 lutego będzie emitowany w Internecie, mediach społecznościowych oraz w Kolejach Dolnośląskich.
Unikatowy krajobraz i bogata historia geologiczna
Kraina Wygasłych Wulkanów, obejmująca Góry i Pogórze Kaczawskie, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Polsce pod względem geologicznym. Na tym obszarze znajdują się ślady dawnej aktywności wulkanicznej, sięgające trzech różnych okresów geologicznych. Tak wyjątkowa historia sprawia, że region ten jest cennym miejscem zarówno dla naukowców, jak i turystów szukających unikalnych krajobrazów i wrażeń.
– Na Dolnym Śląsku mamy wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia. Kraina Wygasłych Wulkanów jest jednym z nich, to właśnie tutaj na turystów czekają świetne trasy piesze i rowerowe, zabytki czy lokalne specjały. To, co wyróżnia turystyczną ofertę, to zorganizowane warsztaty rękodzielnicze i geologiczne, w których każdy może wziąć udział. Mam nadzieję, że akcja promująca Krainę Wygasłych Wulkanów poszerzy grono jej odwiedzających – podkreśla Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Nowy przewodnik i spot reklamowy
Album i przewodnik przygotowany przez Mikołaja Gospodarka to opracowanie, które pozwoli turystom lepiej poznać zakątki Krainy Wygasłych Wulkanów. W publikacji znajdą się opisy ciekawych miejsc, informacje geologiczne oraz piękne fotografie ukazujące poszczególne miejsca w całej okazałości. Album otrzymać będzie można m.in. w punktach informacji na dworcu głównym we Wrocławiu oraz na lotnisku.
– Ten region, choć w nazwie ma słowo „wygasły”, nie zastygł pod żadnym względem. Wręcz przeciwnie – jest ożywiony, pełen werwy i gotowy do dalszego rozwoju. Zdaję sobie sprawę, że Kraina Wygasłych Wulkanów to temat zawiły i trudny do ujęcia w sztywnych ramach książki. Można bowiem patrzeć na to miejsce z perspektywy geologa, rowerzysty, piechura, miłośnika historii czy amatora pysznego jedzenia. Starałem się przyjąć jak najbardziej neutralną postawę przy doborze opisywanych miejsc i sprawdziłem sam siebie pod kątem dozowania atrakcji. Nie chciałem stworzyć przewodnika tylko po skałach ani wpaść w pułapkę gloryfikowania szachulcowej architektury. Siłą tego regionu są nie tylko zastygłe skały, ale przede wszystkim ludzie – mówi Mikołaj Gospodarek, autor przewodnika.
Dodatkowo, w ramach promocji regionu, powstał spot reklamowy, który będzie szeroko emitowany w Internecie, na platformach społecznościowych oraz w Kolejach Dolnośląskich. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców Dolnego Śląska i turystów z całej Polski do odwiedzenia tego unikalnego obszaru.
Edukacja i atrakcje turystyczne
Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko piękne widoki, ale także miejsce o dużym znaczeniu edukacyjnym. Oferuje szeroki wybór warsztatów geologicznych i wycieczek tematycznych, dzięki którym można zgłębiać tajniki nauk o Ziemi. W regionie znajduje się aż 136 geopunktów – miejsc szczególnie interesujących z punktu widzenia nauki. Bogata przyroda Gór i Pogórza Kaczawskiego to dodatkowy atut. Dzięki różnorodnym warunkom geologicznym i klimatycznym można tu spotkać unikalne gatunki roślin i zwierząt, takie jak salamandra plamista, bocian czarny czy muflon.
Zabytki Krainy Wygasłych Wulkanów
Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko geologia i przyroda, ale także niezwykle bogata historia i zabytki. Wśród najcenniejszych obiektów znajduje się Kościół Pokoju w Jaworze, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym niezwykłym miejscem jest Zamek Wleń (Lenno), którego historia sięga XII wieku i który uznawany jest za jedną z najstarszych warowni na Śląsku. Warto również odwiedzić Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, gdzie znajdują się unikatowe średniowieczne malowidła przedstawiające legendę o Lancelocie z Jeziora. Nie można też pominąć Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, oferującej interaktywne wystawy i warsztaty związane z geologią regionu.
Światowy Geopark UNESCO – Kraina Wygasłych Wulkanów
Utworzenie Geoparku w Krainie Wygasłych Wulkanów to oddolna, partnerska inicjatywa, w którą przez wiele lat aktywnie włączają się gminy Partnerstwa Kaczawskiego, nadleśnictwa, instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, biznes i mieszkańcy. Ich celem jest to, by region dynamicznie się rozwijał w oparciu o swoje dziedzictwo, krajobraz, tradycję i potencjał mieszkańców. Do Światowej Sieci Geoparków UNESCO przynależy 213 geoparków w 48 krajach Świata. W Polsce są obecnie trzy Geoparki UNESCO – transgraniczny Geopark Łuk Mużakowa, Geopark Świętokrzyski oraz Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów. Członkostwo w Sieci Geoparków umożliwia regionom dalszy zrównoważony rozwój, wspiera ochronę dziedzictwa geologicznego, umożliwia wymianę doświadczeń i kontaktów z innymi geoparkami na świecie, a także przyczynia się do promocji pośród krajowych i zagranicznych turystów.