Rozpoczyna się Lato w NFM! Przed nami dwa miesiące wypełnione niezwykłymi wydarzeniami. Narodowe Forum Muzyki zaprasza do udziału w spotkaniach z kinematografią lat dwudziestych połączonych z improwizacją organową na żywo.
Kino organowe w NFM
Kino organowe w NFM to przede wszystkim spotkania z kinematografią lat dwudziestych zeszłego stulecia oraz muzyką improwizowaną na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza science fiction, horroru i fantastyki wzbogaci monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici artyści.
Czarownice, 14.07.2023, g. 19.30
www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10154
Twórczość filmowa lat dwudziestych XX wieku powraca w letnim cyklu Kina organowego NFM w postaci seansów z muzyką na żywo. Serię pokazów otworzą Czarownice – bardzo ważny z perspektywy historii horroru obraz z 1922 roku, efekt zgłębiania przez szwedzkiego reżysera Benjamina Christensena słynnego Malleus Maleficarum – Młota na czarownice. Niema produkcja szokowała międzywojenną publiczność przedstawieniem na ekranie scen praktyk okultystycznych. Co ciekawe, samego Christensena zobaczymy na ekranie w roli diabła.
Marynarz na dnie morza, 28.07.2023, g. 19.30 www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10155
Komedia Marynarz na dnie morza z 1924 roku Bustera Keatona to film, który sam słynny komik uważał za najlepszy w swoim dorobku. Jego projekcji towarzyszyć będą improwizacje organowe znakomitego Karola Mossakowskiego – pierwszego zagranicznego organisty tytularnego kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciela improwizacji, przez trzy sezony artysty rezydenta w Radio France, a obecnie w NOSPR. Wydarzenie odbędzie się w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.
Mocny człowiek, 09.08.2023, g. 19.30
www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10156
Polskie kino lat dwudziestych XX wieku, zdominowane przez tematykę patriotyczną, szczególnie w wydaniu antybolszewickim, oraz ciężkostrawne melodramaty, jak powietrza potrzebowało warsztatowej sprawności i uniwersalnych tematów, które mogłyby przyciągnąć uwagę zagranicznego widza. Próbę stworzenia filmu, który miałby szansę zainteresować odbiorców poza Polską, podjął pod koniec dekady reżyser Henryk Szaro. Zaprezentowany w 1929 roku jego psychologiczny dramat Mocny człowiek uznawany jest za najwybitniejszy polski film niemy. Będzie to pierwszy reprezentant krajowej kinematografii pokazany w cyklu Kino organowe NFM.
Męczeństwo Joanny d’Arc, 25.08.2023, g. 21.00
www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10157
Symbol, jakim jest Joanna d’Arc, próbują we Francji przywłaszczyć sobie niemal wszyscy: nacjonaliści z Frontu/Zjednoczenia Narodowego, antyklerykałowie, monarchiści, feministki, katolicy i protestanci. Żeby wykorzystać mit Dziewicy Orleańskiej na potrzeby swojego ruchu politycznego wystarczy przecież tylko inaczej porozkładać akcenty w jej życiorysie. To właśnie dzięki temu jej złoty posąg konny na Place des Pyramides w Paryżu ma status najbezpieczniejszego pomnika w całym kraju, a legendarna La Pucelle jest główną bohaterką przynajmniej kilkunastu filmów fabularnych. W ramach Kina organowego NFM pokażemy najważniejszy z nich – niemą, czarno-białą produkcję z 1928 roku pod tytułem Męczeństwo Joanny d’Arc.