OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Szkoły na start! Na Dolnym Śląsku rusza rewolucja w nauczaniu wychowania fizycznego

Zajęcia wychowania fizycznego dla dzieci będą prowadzone przez profesjonalnych trenerów piłkarskich, którzy zdobyli doświadczenie w najwyższych ligach. Ten program, organizowany przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, rozpoczyna się we wrześniu. Od dzisiaj, wszystkie szkoły podstawowe na Dolnym Śląsku mają możliwość zgłoszenia się do udziału w tej inicjatywie.

To nowatorska inicjatywa w skali kraju. Projekt ten ma objąć swoim zasięgiem wszystkie dolnośląskie podstawówki, oferując zajęcia dla uczniów klas I-III. Głównym założeniem programu jest zapewnienie dzieciom możliwości aktywności fizycznej oraz propagowanie zdrowego trybu życia, wykorzystując do tego piłkę nożną. Trenerzy z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej będą odwiedzać szkoły, prowadząc lekcje, które będą połączeniem zabawy, ruchu i podstaw piłki nożnej.

– Jeśli chcemy mieć Lewandowskich, musimy zacząć od podstaw – od klasy pierwszej – powiedział Łukasz Czajkowski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. – Nie można budować kadry narodowej bez zadbania o masowość i jakość szkolenia najmłodszych. Nasz projekt to realna inwestycja w przyszłość polskiego sportu – dodał. 

Program będzie realizowany pod patronatem Pawła Gancarza, marszałka województwa dolnośląskiego.

Szkoły na start! Na Dolnym Śląsku rusza rewolucja w nauczaniu wychowania fizycznego fot. Biuro Prasowe UMWD

– DZPN nie po raz pierwszy jest prekursorem rozwiązań, które mają iść później w Polskę. Będziemy rozmawiać z Ministerstwem Sportu i Turystyki, aby przeskalować ten program na cały kraj – chwalił inicjatywę Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny w nim m.in. za sport. 

Program rusza od września

Program „zDolnośląskie Dzieciaki” jest odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z brakiem aktywności fizycznej wśród dzieci w Polsce. Przeprowadzane przez profesjonalnych trenerów zajęcia mają na celu nie tylko promocję piłki nożnej, ale również szerzenie aktywności fizycznej jako stałego elementu codziennego życia. Każda lekcja ma formę zabawy, rozwija zdolności motoryczne dzieci, a także kształtuje postawy współpracy, szacunku i samodyscypliny. 

 Do dolnośląskich szkół podstawowych uczęszcza 200 tys. dzieci, z czego 90 tys. do klas I-III – powiedział Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. – Te lekcje to doskonała okazja do tego, by podejrzeć, jak prowadzone są treningi, by później spróbować wdrażać zabawy z piłką dzieciom na lekcjach na co dzień. Od razu po tej konferencji porozmawiam z dyrekcją szkoły z Bystrzycy im. Bronisława Malinowskiego, by zgłosili nasze dzieciaki do programu. Zachęcam do tego wszystkie szkoły podstawowe na Dolnym Śląsku.

Z programu, w jego pilotażu w minionym roku szkolnym, skorzystały już cztery szkoły podstawowe w naszym województwie. 

– Pilotaż pokazał jedno: dzieci czekają na taki program, szkoły domagają się takich zajęć, a rodzice są zadowoleni. Piłka nożna może i powinna być częścią edukacji każdego dziecka. I to już teraz, na poziomie pierwszej klasy – powiedział Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska, który zaprosił trenerów koordynatorów DZPN do szkoły w swojej gminie w minionym roku szkolnym. 

Program chwali też burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, Sylwester Kowal: – Tego typu inicjatywy nie tylko rozwijają sport, ale również budują wspólnotę. Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach to nie tylko czas na piłkę nożną, to także czas na budowanie relacji, kształtowanie charakterów i wprowadzanie zdrowych nawyków – powiedział burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego. 

Rejestracja szkół

Przedstawiciele szkół podstawowych mogą zgłaszać swoje placówki na dedykowanej stronie internetowej TUTAJ. Udział w programie jest bezpłatny.

Na stronie internetowej znajduje się formularz zgłoszeniowy, można też się zapoznać z celami i dokumentami dotyczącymi projektu.

Po zgłoszeniu przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej skonsultują ze zgłaszającymi się szkołami możliwe terminy przeprowadzenia projektu. Projekt będzie realizowany w obszarze czterech podokręgów DZPN, podobnych obszarowo do czterech województw (Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych i Wrocław), na które był podzielony Dolny Śląsk do 1999 roku. 

Ostatnie artykuły

Przejdź do treści