Już w najbliższą sobotę 24 czerwca na Zamku Grodziec na Dolnym Śląsku symbolicznie otwiercie wakacji i prezentacja oferty turystycznej regionu. Dolnośląska Organizacja Turystyczna wspólnie z Zamkiem Grodziec przygotowała szereg atrakcji na scenie. Będzie też okazja aby poznać atrakcje turystyczne, które licznie przybędą na zamek ze swoimi stoiskami promocyjnymi. Tego dnia wstęp na Zamek Grodziec będzie bezpłatny.
Jak mówi Adam Zawada – prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej – Wakacje to kluczowy czas w roku dla branży turystycznej. W tym terminie zawsze pracujemy na wysokich obrotach, a badania ruchu turystycznego pokazują, że turyści to doceniają. Od lat nasz region jest jednym z liderów pod względem liczby turystów w Polsce.
– Spotkanie na Zamku Grodziec będzie okazją do zobaczenia w pigułce, co Dolny Śląsk ma do zaoferowania. Chcemy zaciekawić i pomóc w zaplanowaniu wakacyjnego wypoczynku tym, którzy jeszcze nie mają sprecyzowanych planów. Tygodniowy urlop, weekend, a może jednodniowa wycieczka? Niezależnie od czasu, którym dysponujecie, możecie spędzić wspaniały czas korzystając z uroków i atrakcji naszego regionu – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
O tym czego można się spodziewać w sobotę na Zamku Grodziec mówi Mariusz Garbera Prezes Zamku Grodziec: Chcemy promować dolnośląską turystykę. Chcemy, aby ten region był znany ze swoich wybitnych atrakcji turystycznych. Chcemy, by Polska słyszała o Zamku Grodziec i Krainie Wygasłych Wulkanów. Dolny Śląsk to przede wszystkim zamki i pałace, urokliwe miasteczka, starówki, przepiękne malownicze tereny – i o tym będziemy opowiadać podczas Turystycznego Otwarcia Wakacji 2023 w Zamku Grodziec. Tego dnia turyści będą mogli zwiedzić Zamek Grodziec za darmo, wziąć udział w warsztatach tematycznych i kupić produkty od lokalnych rzemieślników. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Tego, co będzie się działo, nie da się opowiedzieć w dwóch zdaniach, trzeba to zobaczyć. Cieszę się, że Zamek Grodziec będzie gospodarzem tego wydarzenia. Serdecznie zapraszam.
Dojazd do Zamku Grodziec jest możliwy przede wszystkim samochodem. Warto przy okazji odwiedzin tej imprezy poznać również okolicę, czyli Krainę Wygasłych Wulkanów rozciągającą się na południe od Grodźca m.in. przez Złotoryję, Jawor, Lwówek Śląski, Wleń aż do Bolkowa. Obszar ten aktualnie stara się o wpis na listę Geoparków UNESCO, który ma potwierdzić wyjątkowość tego zakątka Dolnego Śląska.
Organizacja tej imprezy możliwa jest dzięki projektowi Mobilna Informacja Turystyczna prowadzonemu przez Dolnośląską Organizację Turystyczną przy wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. W ramach tego projektu pracownicy informacji turystycznej odwiedzą do końca września 20 różnych miejscowości, gdzie podczas imprez plenerowych na specjalnym stoisku informacyjnym będą zachęcać do dłuższych i krótszych pobytów w naszym regionie. Wszystkie wyjazdy zapowiadane są na profilach Dolny Śląsk Travel w mediach społecznościowych, a najbliższe to:
- 29. Czerwiec – Bike Adventure Szklarska Poręba
- 1. Lipiec Dni Marynarza we Wrocławiu na Bulwarze Dunikowskiego
- 2. Lipiec Święto Krainy Wygasłych Wulkanów w Świerzawie
A jakie są wakacyjne plany Polaków?
Na przełomie maja i czerwca br. Polska Organizacja Turystyczna zapytała mieszkańców Polski o to, jakie są ich plany na nadchodzący sezon wakacyjny (24 czerwca – 30 września). Chcieliśmy sprawdzić przede wszystkim jak wielu Polaków planuje wyjechać w celach rekreacyjno-wypoczynkowych poza miejsce zamieszkania oraz czy mieszkańcy Polski zamierzają spędzić tegoroczne wakacje w kraju czy za granicą.
Ponad 60% Polaków planuje w sezonie letnim 2023 wyjechać poza miejsce zamieszkania
W tym roku podczas sezonu wakacyjnego tj. w okresie 24 czerwca – 30 września na wyjazd, który obejmie co najmniej jeden nocleg poza miejscem zamieszkania planuje wyjechać 65% Polaków. Co trzeci zamierza wyjechać raz, natomiast co piąty deklaruje, że oprócz głównego wyjazdu, zamierza wybrać się w jeszcze kolejną lub kolejne – dodatkowe wakacyjne podróże. 16% badanych nie planuje w ogóle w tym roku opuszczać miejsca stałego zamieszkania, natomiast co dwudziesty planuje w okresie wakacyjnym krótkie, jednodniowe wycieczki.
Nieco ponad sześciu na dziesięciu Polaków (dokładnie 64%) swój główny – najdłuższy lub najważniejszy wyjazd wakacyjny spędzi w kraju, a niemal trzech na dziesięciu (28%) za granicą. 65% spośród tych, którzy swój główny pobyt wypoczynkowy spędzą w kraju zamierza wyjechać na nie dłużej niż 7 dni (6 noclegów), a po 12% na dokładnie 8 i od 9 do 15 dni. W przypadku wybierających na główny pobyt wakacyjny za granicę, 24% respondentów deklaruje, że spędzi tam dokładnie 8 dni (7 noclegów), a 25% – 9-15 dni. Czterech na dziesięciu respondentów deklaruje natomiast, że ich wyjazd zagraniczny obejmie nie więcej niż 6 noclegów (7 dni). 76% respondentów planujących główny wyjazd wakacyjny w Polsce zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (z wyżywieniem bądź bez), natomiast 18% będzie nocowało nieodpłatnie (u znajomych / rodziny, na działce lub we własnym domku letniskowym). Spośród wyjeżdżających na główny wyjazd wakacyjny za granicę 73% skorzysta z płatnej bazy, natomiast 23% z darmowych noclegów, przy czym w przypadku wyjazdów zagranicznych wyższy jest udział osób, które planują wykupienie pakietów (noclegi, wyżywienie plus ewentualnie inne usługi) w hotelu / pensjonacie (45% wobec 26% w przypadku wyjeżdżających w kraju) oraz noclegi u rodziny i znajomych (16% wobec 10%).
Wakacje w Polsce – z kim i za ile?
Polacy zdecydowanie preferują spędzać wakacje i wypoczywać w towarzystwie bliskich sobie osób. Aż 88% badanych deklaruje, że na główny wyjazd wypoczynkowy na terenie kraju wybierze się w towarzystwie innych osób. Najczęściej jest to cała rodzina wraz z dziećmi (33% wskazań) oraz „druga połówka” (32%), a następnie znajomi i przyjaciele (11%). Samotne wyjazdy wakacyjne w Polsce planuje jedynie 9% ankietowanych.