OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

W Sudety bez barier. Program “Łączą nas Góry” na Dolnym Śląsku

Już 23 czerwca rusza szósty sezon wycieczek górskich dla osób z niepełnosprawnościami. Tym razem uczestnicy i uczestniczki będą zdobywać 6 szczytów zaliczanych do Korony Gór Dolnego Śląska. Obejrzą też spadające gwiazdy w Górach Izerskich. Udział w wyprawach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. „Łączą nas góry” to jeden z największych w Polsce programów promujących turystykę wytchnieniową.

Fundacja Ładne Historie, organizator programu „Łączą nas góry”, po raz kolejny udowadnia, że góry są dla wszystkich, a niemożliwe nie istnieje. Dotychczas w 66 wycieczkach górskich wzięło udział już prawie 260 osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i przyjaciół, a także ponad 400 wolontariuszek i wolontariuszy. – Przeszliśmy razem 587 km górskich tras. To wystarczający dowód na to, że ograniczenia istnieją jedynie w naszych głowach – mówi Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.

W Sudety bez barier. Ruszyły zapisy na wyprawy górskie dla osób z niepełnosprawnościami fot. Łączą nas góry

„Łączą nas góry” to program dedykowany osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim. Stworzony po to, by spełniać marzenia, które wydawały się nierealne, ale również dawać wytchnienie od trudów codzienności i promować turystykę górską jako wyśmienitą formę rehabilitacji dostępną dla wszystkich. Podczas wypraw fundacja zapewnia specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę. Na wycieczkach obecni są fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, psychologowie, wolontariusze. – Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami– mówi Daniel Gerus, pomysłodawca programu „Łączą nas góry”. Słowem-kluczem jest tu: społeczność. W każdej wyprawie bierze udział od 100 do 150 osób. Wielu z nich wycieczki odmieniły życie – podarowały odwagę, radość, nowe przyjaźnie.

Perseidy i Korona Gór Dolnego Śląska. Ruszyły zapisy

W tym roku uczestnikom i uczestniczkom towarzyszy dodatkowy cel – ze specjalną apką będą zdobywać szczyty należące do Korony Gór Dolnego Śląska – Wielką Sowę (23 czerwca), Śnieżne Kotły (30 czerwca), Stóg Izerski (7 lipca), Ślężę (21 lipca), Jagodnę (28 lipca) i Orlicę (25 sierpnia). Z kolei 10 i 11 sierpnia Fundacja Ładne Historie zaplanowała podziwianie Perseidów w Górach Izerskich. Każda trasa jest wcześniej sprawdzana pod kątem potrzeb, jak i ograniczeń osób z niepełnosprawnościami, i dokładnie opisywana. Z myślą o tych, którzy chcą i mogą zdobywać góry na własną rękę na stronie Łączą nas Góry.pl powstała również baza zmapowanych tras sudeckich z poprzednich wypraw.

Zainteresowanie wycieczkami jest w tym roku ogromne. Na pierwsze trzy nie ma już miejsc, ale zapisy na kolejne ruszają wraz z początkiem lipca – zapowiada Maria Zięba. Formularze zgłoszeniowe dostępne są stronie programu, a o starcie zapisów organizatorzy informują na Facebooku.

W Sudety bez barier. Ruszyły zapisy na wyprawy górskie dla osób z niepełnosprawnościami fot. Łączą nas góry

Wesprzyj projekt. Dorzuć się do puszki lub zostań wolontariuszem

Nieocenionym wsparciem podczas każdej wycieczki są wolontariusze i wolontariuszki, którzy nadal mogą zgłaszać się na wszystkie wyprawy – szczegóły TUTAJ. Wycieczki nie odbywałyby się bez pomocy partnerów, ale i indywidualnych wpłat ludzi dobrej woli. Wirtualną puszkę projektu zasilać można przez cały rok poprzez stronę, TUTAJ. Im więcej środków, tym więcej wypraw i osób, które można zabrać w góry.

Ostatnie artykuły

Skip to content