OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

600 tysięcy zł dla Dolnośląskich Klubów

Dolnośląska Gala Sportu Młodzieżowego to wydarzenie podsumowujące współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku. Blisko 100 klubów sportowych otrzymało z rąk Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Wojciecha Bochnaka nagrody za szczególne osiągnięcia.

Ważną ideą przyznawania nagród za wyniki w szkoleniu sportowym jest wyrównywanie szans. Wielosekcyjne kluby z dużych miast mają o wiele większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, partnerów czy sponsorów, a także otrzymują wyższe dofinansowania. Dlatego Województwo Dolnośląskie od lat dba o to, by na równi wspierać kluby zarówno z większych miast, jak i te z mniejszych miejscowości, które również wykonują bardzo dobra pracę szkoleniową, i z których równie często wywodzą się przyszli mistrzowie Polski, Europy czy świata. 

– Chcieliśmy podziękować młodym sportowcom, trenerom oraz przedstawicielom klubów sportowych, które szczególnie wyróżniły się w sportowej rywalizacji.  Województwo Dolnośląskie od wielu lat wspiera dolnośląskie kluby prowadzące w najbardziej efektywny sposób szkolenie sportowe wśród dzieci i młodzieży. Nagrody są formą podziękowania i mam nadzieję, że umożliwią one lepsze przygotowanie młodych sportowców do kolejnych zawodów – wyjaśnia Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nagrody wręczono 86 klubom sportowym, co w łącznej klasyfikacji dało IV miejsce naszemu województwu w skali całego kraju. W siedmiu dyscyplinach sportowych: biathlonie, orientacji sportowej, piłce nożnej mężczyzn, pływaniu artystycznym, sportach saneczkowych, sportach wrotkarskich oraz strzelectwie sportowym Województwo Dolnośląskie jest najlepsze w kraju. Ponadto w 18 innych dyscyplinach Dolny Śląsk znalazł się w pierwszej trójce najlepszych w Polsce. Te wyniki pokazują, że warto inwestować w sport także w małych ośrodkach.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży dobiegła końca 

Tego samego dnia odbyło się także zakończenie XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych Dolny Śląsk 2024. Blisko 3 tysiące zawodniczek i zawodników rywalizowało przez ponad 2 miesiące w 14 dyscyplinach. Zawody rozgrywane były w jedenastu miejscowościach w naszym regionie.

Pierwsze miejsce zajęło Województwo Mazowieckie, drugie Województwo Wielkopolskie, a na trzecim uplasowało się Województwo Śląskie. Zawodnicy z Dolnego Śląska zajęli czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. To ogromny sukces, ponieważ z roku na rok naszym zawodniczkom i zawodnikom idzie na tej imprezie coraz lepiej. Dla porównania 2023 roku w klasyfikacji medalowej nasz region był na piątej pozycji.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to ogromne przedsięwzięcie, które po dziesięciu latach przerwy wróciło na polskie areny sportowe. Pierwsza po przerwie edycja została zorganizowana na Dolnym Śląsku. Zawody te rozgrywa się corocznie, a adresowane są one do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całego kraju. Impreza organizowana jest od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe, w których udział biorą dzieci i młodzież w kategorii wiekowej juniora młodszego oraz juniora.  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest równoznaczna z rywalizacją o tytuły mistrzów Polski. Przeprowadza się ją w trzech blokach: letnim, zimowym i halowym. W 2025 roku gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych będzie województwo podlaskie.

LISTA NAGRODZONYCH

Ostatnie artykuły

Skip to content