OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

„Film dla kosmitów” – premiera dolnośląska i spotkanie z twórcami w kinie DCF

Już 4 kwietnia o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta premiera koprodukowanego przez DCF, familijnego „Filmu dla kosmitów”. Pokazowi będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem – Piotrem Stasikiem, autorem zdjęć – Nicolasem Villegasem i odtwórczynią jednej z głównych ról dziecięcych – Wiktorią Kącką. 

Jeremi ma 14 lat i chyba mu się bardzo nudzi. Gdy tylko może śpi do obiadu, a samochód mamy zapakował w papier toaletowy. Kręci filmiki do internetu i marzy jak wielu jego rówieśników o tym, żeby być sławnym TikTokerem. Jest na to szansa, bo tata obiecał mu pokazać w wakacje start prawdziwej rakiety. Ale zamiast tego Jeremi trafia na wieś pod opiekę nielubianego dziadka i musi zamieszkać w zbutwiałym domku na drzewie. Bez prądu i możliwości doładowania telefonu. Pewnego poranka Jeremi dostaje tajemniczą przesyłkę. Znajduje w niej małego robota, który zaczyna wydawać mu polecenia. Jeremi musi stworzyć list do obcej cywilizacji – film, który za kilkanaście dni zostanie wysłany w kosmos. Żeby to zrobić, musi poprosić o pomoc szefową lokalnej bandy, która karmi swoich „poddanych” kawałkami dżdżownicy i Kacpra, który do rozwiązywania konfliktów używa skonstruowanych przez siebie bomb. Do wysłania filmu dla kosmitów zostało tylko kilka dni…

Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Zdjęcia realizowano m.in. w Żarowie, Świdnicy i Machnicach.

Obsada:

Jan Peszek, Andrzej Chyra, Magdalena Popławska, Ezra Kos, Wiktoria Kącka, Halina Rasiakówna

Twórcy:

Piotr Stasik – reżyser, twórca kreacyjnych filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako reżyser, scenarzysta, operatori montażysta. Jego filmy dokumentalne „Dziennik z podróży” (2013), „Koniec lata” (2010) i „7 x Moskwa” (2005) były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2016 r. jego film „21 x Nowy Jork” otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Z kolei ukończony w 2020 r. eksperymentalny film „Ćmy” zdobył zdobył nagrodę na festiwalu filmowym Black Nights w Tallinie w 2021 r. Uczestnik laboratorium Biennale College Cinema w Wenecji. Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Nicolas Villegas – autor zdjęć, pochodzi z Kolumbii, a obecnie pracuje na arenie międzynarodowej. Nicolás rozpoczął swoją karierę jako fotograf, a następnie zajął się kinem, sztuką wideo i projektami komercyjnymi. Jest absolwentem Uniwersytetu Concordia w Montrealu oraz prestiżowego programu operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Nakręcone przez niego filmy były pokazywane na najważniejszych festiwalach na całym świecie, w tym w Los Angeles, Cannes i Berlinie, zdobywając różne nagrody (m.in: Polskiej Niezależnej Akademii Filmowej, Camerimage, Ars Mundi i festiwalu filmowego Los Angeles 3D)

Łukasz Czapski – scenarzysta, autor, redaktor. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2018 roku był uczestnikiem warsztatów EAVE i Kino Dzieci.Pro z producentem – Maciejem Kubickim. Z Jakubem Piątkiem napisał scenariusz nagrodzonego na Festiwalu Filmowym w Gdyni krótkometrażowego filmu „Users”. W 2020 roku na Festiwalu Filmowym w Sundance miał premierę ich debiut fabularny „Prime Time”. Współpracował również z Piotrem Stasikiem przy jego dwóch dokumentach – “21 x Nowy Jork” i “Opera o Polsce” oraz debiucie fabularnym „Film dla kosmitów”, który miał premierę w Konkursie Międzynarodowego Festiwalu Kino Dzieci w 2022 roku. Obecnie pracuje nad scenariuszami dwóch filmów fabularnych – „Czarnej wody” z reżyserką Agnieszką Woszczyńską i „Czarnej Madonny” z reżyserem Łukaszem Rondudą. Oba produkuje Lava Films. Rozwija również kilka autorskich projektów seriali premium w tym „Ukryte” – finansowane przez Canal +. 

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Majewski – dziennikarz kulturalny i recenzent Radia Wrocław i Radia RAM, współautor podcastu KinoTalk, na antenie najchętniej opowiada o filmach i serialach.

„Film dla kosmitów” wchodzi do repertuaru 5 kwietnia.

Ostatnie artykuły

Skip to content