OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Rozmawiali o przyszłości regionu – Dolnośląskie Forum Gospodarcze

Samorząd jako siła rozwoju gospodarczego – tak brzmiało hasło II Dolnośląskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w środę, 20 marca w Szczawnie-Zdroju. Na wieczornej gali rozdano również nagrody specjalne i wyróżnienia.

Coroczne już Forum, które zapisało się w kalendarium wydarzeń na Dolnym Śląsku przyciągnęło blisko 200 osób z całego regionu, gdzie rozmawiano na temat współpracy biznesu z samorządem, rozwoju kolei i dróg w regionie czy decentralizacji samorządów. Wśród gości byli obecni m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wicewojewoda Dolnośląski Piotr Kozdrowicki, prezydenci miast Legnicy, Lubina i Świdnicy, lokalni przedsiębiorcy, reprezentanci zagranicznego biznesu i przedstawiciele nauki oraz organizacji pozarządowych.

– Tegoroczna edycja była ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Nie tylko ogólnopolski protest rolników, podczas którego zablokowano wiele dolnośląskich dróg, ale przede wszystkim duże podziały polityczne wpłynęły na nieobecność wielu zaproszonych gości, m.in. prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, czy wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżeniapodkreślają organizatorzy.

Rozmawiali o przyszłości regionu – Dolnośląskie Forum Gospodarcze fot. DFOG

Nagrody i wyróżnienia dla samorządowców oraz biznesu

Podczas wieczornej gali wręczono nagrody specjalne za całokształt pracy na rzecz samorządu:
1. Cezaremu Przybylskiemu, za 10-letnie sprawowanie funkcji Marszałka Województwa i pracę na rzecz rozwoju regionalnego.
2.Prezydent Beacie Moskal-Słaniewskiej, za skuteczną transformację Świdnicy i ziemi wałbrzyskiej.
3. Staroście Jarosławiowi Dudkowiakowi, za dynamiczny rozwój powiatu głogowskiego i całej aglomeracji Zagłębia Miedziowego.
4. Burmistrzowi Markowi Fedorukowi, za ugruntowanie pozycji Szczawna-Zdroju na turystycznej mapie Dolnego Śląska.
5. Małgorzacie Hercuń-Dąbrowickiej, pełniącej funkcję wójta gminy Lubań za rozwój lokalnej społeczności.

Wśród nagrodzonych pojawili się również byli samorządowcy z długoletnim stażem – Rafał Dutkiewicz, były wieloletni prezydent Wrocławia, a obecnie pełniący funkcję prezesa Zarządu Pracodawców RP oraz Jarosław Obremski, samorządowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem, były Senator RP oraz były wojewoda dolnośląski.

Dla byłego prezydenta Wrocławia to wyróżnienie było szczególne m.in. z powodu utrudnień na drodze z racji protestu rolników.

– Kolejny raz przekonałem się, jak dobrze rozwijającym się regionem jest Dolny Śląsk. W związku z utrudnieniami na drogach dojechałem do Państwa szybko i sprawnie Kolejami Dolnośląskimi, które realnie mogą stanowić alternatywę dla samochodów – podsumował Rafał Dutkiewicz.

Rozmawiali o przyszłości regionu – Dolnośląskie Forum Gospodarcze fot. DFOG

W trakcie gali wyróżniono również przedstawicieli biznesu za wkład w rozwój gospodarczy Dolnego Śląska:
1. Trans Dan za budowanie odpowiedzialnego biznesu.
2. DKSM – Kopalnię Łupka “Księżyce” za dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.
3. Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej za stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości.

Rozmawiali o przyszłości regionu – Dolnośląskie Forum Gospodarcze fot. DFOG

Zagraniczna firma zainteresowana zakupem Śląska Wrocław?

Na wydarzeniu były obecne osoby z zagranicznych firm i funduszy inwestycyjnych, takich jak Mitsubishi czy Vanguard. Wyrażono zainteresowanie nie tylko ulokowaniem swoich baz na Dolnym Śląsku, ale również podjęciem rozmów w celu zakupu Śląska Wrocław oraz rozbudowy jego bazy infrastrukturalnej.

Organizatorami forum byli Instytut Piastów Śląskich i Fundacja Wspólnota Pokoleń. Partnerem Głównym wydarzenia została firma Pre-Fabrykat, partnerem organizacyjnym Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, a partnerem naukowym Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu z filią w Jeleniej Górze.

Ostatnie artykuły

Skip to content