OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Koleje Dolnośląskie chcą uruchomić ekspres Wrocław – Warszawa

Z Wrocławia do Warszawy pociągiem w mniej niż cztery godziny? Taki plan mają Koleje Dolnośląskie, które chcą uruchomić ekspresowe połączenie między tymi miastami. Złożyły już formalny wniosek o zgodę w tej sprawie.

Ekspres Kolei Dolnośląskich będzie atrakcyjny czasowo, dzięki skróceniu czasu przejazdu przez ograniczenie liczby przystanków. Pociągi będą zatrzymywać się wyłącznie w sześciu miejscach pomiędzy Wrocławiem Głównym a Warszawą Centralną – to Wrocław Mikołajów, Leszno, Poznań Główny, Konin, Kutno i Warszawa Zachodnia.

– Za nami pierwszy krok, aby pociągi Kolei Dolnośląskich mogły regularnie kursować pomiędzy Wrocławiem i Warszawą. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego o zezwolenie na uruchomienie tego ekspresowego połączenia. Wyjazd z Wrocławia planujemy na godziny poranne, a powrót z Warszawy ma odbywać się po godzinie 16:00. Na tej trasie kursować mają 5-członowe pociągi typu Elf 2 48WEc lub Impuls 45WE – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Wniosek na kursy z Wrocławia do Warszawy dotyczą jazdy przez cały tydzień: od poniedziałku do niedzieli. We wszystkie dni pociągi miałyby kursować o tej samej porze.

– Jednocześnie chcemy, aby pociąg ekspres do Warszawy był skomunikowany z innymi połączeniami, tak aby mieszkańcy Dolnego Śląska mogli komfortowo przesiąść się z Wrocławia w kierunku takich miast jak Legnica czy Lubin – dodaje Damian Stawikowski.

W złożonym wniosku do UTK planowane godziny odjazdów ze stacji to: 9:40 Wrocław Główny – 9:46 Wrocław Mikołajów – 10:31 Leszno – 11:08 Poznań Główny – 11:53 Konin – 12:29 Kutno – 13:30 Warszawa Zachodnia – z przyjazdem na Warszawę Centralną o 13:35.

Powrót z Warszawy Centralnej będzie możliwy o 17:15, z postojami na stacjach Warszawa Zachodnia 17:22, Kutno 18:21, Konin 18:57, Poznań Główny 19:45, Leszno 20:21, Wrocław Mikołajów 21:05, z przyjazdem na stację Wrocław Główny o godz. 21:10.

Koleje Dolnośląskie mają doświadczenie w kursowaniu na dalekobieżnych trasach. W 2023 roku spółka uruchomiła wakacyjny pociąg z Wrocławia do Świnoujścia. Pociągi wyjeżdżające ze stolicy Dolnego Śląska zatrzymywały się jedynie w Legnicy, Lubinie, Głogowie i Zielonej Górze, następnie jechały już do Szczecina, a stamtąd do Międzyzdrojów i Świnoujścia.

Ostatnie artykuły

Skip to content