OFICJALNY SERWIS DOLNEGO ŚLĄSKA

Taki jest Dolny Śląsk. Oto raport o stanie województwa

Aż 200 stron liczy Raport o Stanie Województwa Dolnośląskiego za 2023 rok. Opublikował go zarząd województwa, a 27 czerwca podczas sesji sejmiku odbędzie się debata nad tym dokumentem. Cały Raport można zobaczyć poniżej.

– Rok 2023 umocnił gospodarczą pozycję Dolnego Śląska jako jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce. W tym czasie zrealizowano inwestycje wynikające z przyjętej strategii rozwoju oraz odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Wiele z nich powstało dzięki dobrej współpracy z administracją rządową – czytamy w dokumencie.

– Najważniejszą z nich jest z pewnością autorski projekt walki z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie. Dzięki niemu samorząd województwa przejął od PKP ponad 20 linii kolejowych w celu ich rewitalizacji i przywrócenia ruchu pasażerskiego. Do dziś przejęto ponad 300 km tras, a pociągi wróciły już m.in. do Bielawy, Chocianowa, Świeradowa-Zdroju. Niebawem wrócą również do Mysłakowic, Karpacza, Przemkowa i Lwówka Śląskiego. Poprzez realizację tego projektu kilkadziesiąt tysięcy Dolnoślązaków zyskało możliwość komfortowych dojazdów do pracy szkoły czy w celach turystycznych – podkreśla zarząd województwa we wstępie do raportu.

– Wielkimi sukcesami może się również pochwalić samorządowy przewoźnik – Koleje Dolnośląskie. Miniony rok był rekordowy pod wieloma względami m.in. przejechanych kilometrów, przewiezionych pasażerów, a także inwestycji. Spółka, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 15-lecia istnienia, otworzyła własną, nową halę serwisową
w Legnicy oraz uzyskała rządowe dofinansowanie na zakup pociągów, dzięki któremu powiększy swój tabor do ponad 100 pojazdów – czytamy.

Ale Dolny Śląsk ma się czym pochwalić nie tylko w dziedzinie transportu. – Zgodnie z zamierzeniami toczy się również największa inwestycja w obszarze zdrowia – budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Zrealizowano już dwa kamienie milowe projektu. Pierwszy, związany był z weryfikacją koncepcji wielobranżowej, drugi dotyczył opracowania wstępnego projektu wyposażenia medycznego szpitala. Aktualnie kończy się trzeci etap, który polegał na opracowaniu projektu budowlanego. W Nowym Szpitalu
Onkologicznym pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie – podkreślają autorzy raportu o Dolnym Śląsku.

W roku 2023 rozpoczęły się także pierwsze nabory z nowej perspektywy unijnej. Dzięki
skutecznym negocjacjom Zarządu Województwa Dolnośląskiego, nasze województwo otrzyma w latach 2021-2027 rekordowe wsparcie w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska. To 11 miliardów złotych, które zostaną wykorzystane na zrównoważony rozwój całego regionu.

Fundusze unijne umożliwią samorządowi województwa dolnośląskiego realizację wielu potrzebnych Dolnoślązakom inwestycji. Znajdą się wśród nich z pewnością te w kapitał ludzki, które w ramach polityki spójności uważane są za jedną z najważniejszych polityk europejskich. To jednak nie wszystko, podobnie jak do tej pory, będziemy nadal wspierać inwestycje podnoszące jakość życia, czyli te z zakresu ochrony środowiska i klimatu oraz
inwestycje w infrastrukturę.

RAPORT O STANIE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO ZA ROK 2023

Ostatnie artykuły

Skip to content