Dyplomaci w randze Radców Handlowych, zrzeszeni w Klubie Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej odwiedzają Dolny Śląsk na zaproszenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego. To jeden z efektów działań na rzecz rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska realizowanych m.in. przez projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza.
Dyplomaci reprezentują Austrię, Szwajcarię, Irlandię, Estonię, Finlandię, Litwę, Francję, Flandrię, Luksemburg, Palestynę , Mołdawię , Rumunię, Albanię, Czarnogórę, Turcję, Egipt, Tunezję, Uzbekistan, Indie, Indonezję, Sri Lankę, Filipiny, Wietnam, Japonię. Osoby, które goszczą na Dolnym Śląsku są odpowiedzialne m.in. za partnerstwo i współpracę ekonomiczną na poziomie krajowym i regionalnym, handel dwustronny oraz współpracę w zakresie nauki i nowych technologii.
– Dolny Śląsk jest regionem niezwykle innowacyjnym, stąd wciąż rosnące zainteresowanie współpracą gospodarczą z naszymi firmami. To jeden z efektów działań na rzecz rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska realizowanych m.in. przez projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza. Stajemy się coraz lepiej rozpoznawaną marką nie tylko w Europie, ale na całym świecie – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Celem wizyty jest nawiązanie współpracy korpusu dyplomatycznego ds. ekonomicznych z regionem oraz w dalszej perspektywie owocne kontakty z przedstawicielami biznesu oraz instytucji okołobiznesowych z krajów reprezentowanych przez członków Klubu. Samorząd województwa traktuje wizytę jako jeden z elementów wsparcia w internacjonalizacji dla dolnośląskich firm z sektora MŚP, które są motorem napędowym regionalnej gospodarki.
To druga wizyta radców na Dolnym Śląsku zrzeszonych we wspominanym Klubie. Majowa wizyta, tak jak i poprzednia, która odbyła się w 2019 roku, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Stałe, wysokie zainteresowanie naszym regionem to m.in. efekt autorskiego projektu samorządu województwa – Going Global Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza. Setki spotkań, misje gospodarcze i obecność na najważniejszych światowych wydarzeniach gospodarczych zaowocowały wyższą rozpoznawalnością naszego regionu oraz nowymi kontaktami biznesowymi dolnośląskich firm biorących udział w programie. Każda z misji projektu była skierowana na inny zagraniczny rynek oraz obejmowała różne branże, w tym firmy z obszaru wysokiej klasy i ekologicznej żywności oraz firmy z branż farmaceutycznej, mobilności przestrzennej czy technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT).
Wizyta dyplomatów zostanie wykorzystana do promocji Dolnego Śląska poprzez prezentację historii sukcesów rodzimych, dolnośląskich przedsiębiorców. Podczas spotkań radcowie będą mieli możliwość bezpośrednich rozmów m.in z producentami pierwszych na świecie biometrycznych androidów czy rozwiązań VR i AR dla edukacji, przemysłu i biznesu, a także np. twórcami prototypowego samolotu odrzutowego innowacyjnej konstrukcji. Jednocześnie dyplomaci będą mieli okazję posmakować Dolnego Śląska degustując regionalne produkty takie jak miody, wyroby serowarskie czy produkty mięsne. Wszystko w ramach działań, których celem jest promocja dolnośląskiej żywności wysokiej jakości.
Wizyta połączona ze spotkaniami z przedstawicielami władz regionalnych oraz lokalnego biznesu to istotne przedsięwzięcie z punktu widzenia promocji gospodarczej Dolnego Śląska na rynkach zagranicznych. Jednocześnie jest elementem działań łagodzących ekonomiczne i gospodarcze skutki epidemii oraz wojny trwającej za naszą wschodnią granicą.